Lübnan’daki silahlı çatışmalarla ilgili 9 kişi gözaltına alındı

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Hizbullah ve Şii Emel Hareketi destekçilerinin protestoları sırasında çıkan silahlı çatışmayla ilgili 9 kişi gözaltına alındı.15-10-2021 01:54

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, geçtiğimiz yıl Beyrut Limanı'nda yaşanan patlamaya ilişkin soruşturmayı yürüten Yargıç Tarek Bitar'ın görevden alınması için protesto gösterisi düzenleyen Hizbullah ve Şii Emel Hareketi destekçileri üstüne ateş açılmasının ardından çıkan çatışmalarda 6 kişinin hayatını kaybetmiş, en az 30 kişi de yaralanmıştı. Lübnan Ordusu tarafından yapılan açıklamada, Beyrut'ta meydana gelen silahlı çatışmalara karıştığından şüphelenilen 9 kişinin yapılan baskınlarda gözaltına alındığını bildirildi.

Sputnik'te yer alan habere göre açıklamada, çatışmalarının ardından ordu bölgedeki varlığını artırdığı ve saldırının faillerini yakalamak için baskınlar düzenlediği ifade edilerek, 1’i Suriye vatandaşı olmak üzere toplam 9 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Gözaltına alınanlar hakkındaki soruşturmanın "yetkili yargı organlarının gözetiminde" devam ettiği ifade edilen açıklamada, "Ordu, durumu sakinleştirmek ve (toplumda) daha fazla bölünmeyi önlemek için her iki tarafla temas kurdu. Komuta, daha fazla çatışmayı önlemek için bölgede ordu birlikleri konuşlandırdığını ve silahlı insanların varlığına müsamaha göstermeyeceğini yineler" denildi.