Londra'daki Suriye gündemli dörtlü zirve sona erdi

NATO zirvesi kapsamında Londra'ya giden AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geldi.03-12-2019 21:41

Londra'da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Almanya ve İngiltere başbakanlarının katılımıyla düzenlenen Suriye konulu dörtlü zirve sona erdi.

Yaklaşık bir saat süren zirve sona erdi. Zirve sonrası ortak bir bildiri yayınlanmadı, liderler ayrı ayrı açıklamalarını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye konulu dörtlü zirve'nin sona ermesinin ardından, "Gayet iyi geçti" yorumunda bulundu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ise, "İyi ve yararlı bir görüşme yaptık" dedi.

MACRON: YPG KONUSUNDA TÜRLİYE İLE ANLAŞAMIYORUZ

Tüm belirsizlikler ortadan kalkmadı. Önceliğin IŞİD ve terör ile mücadele olduğu konusunda bir irade var. Bu benim için önemli." diyen Macron, mülteciler konusunda iş birliğinin devam etmesi gerektiğini söyledi. 

Macron, Suriye krizinin sona ermesi için çalışmaların sürmesi gerektiği konusunda liderler arasında bir fikir birliği olduğunun altını çizdi.

Zirvede Libya konusunu da görüştüklerini vurgulayan Macron, bu hususta Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin (GKRY) çıkarlarını da önemsediğini dile getirdi.

Emmanuel Macron, "Bu toplantıdan Suriye konusunda söylediğim 3 husustaki fikir birliğini akılda tutuyorum." dedi. 

Erdoğan ile ilişkisinin sorulması üzerine, Macron, "Onunla birebir görüşme fırsatım oldu. Herkese saygım var. Biri hakkında saygısızlık yaptığımı duymadınız. Herkes kendi sorumluluğunu alır. Türkiye'nin büyük bir ülke olduğunu düşünüyorum. Türk halkına derin saygım var" yanıtını verdi.

Türkiye ile üzerinde anlaşılmayan konuların bulunduğunu aktaran Macron, bu toplantının Suriye konusunda ilerleme kaydedilmesine neden olduğunu vurguladı. Macron, YPG konusunda Türkiye ile anlaşmazlığın bulunduğunu belirterek, "PKK hususunda bir belirsizlik yok. Fransa, terörist olarak kabul ediyor, kınıyor ve yargılıyor." ifadesini kullandı. 

Macron, "Türk topraklarının güvenliği konusunda endişeliyiz. Ancak IŞİD ile kimin mücadele ettiğini unutmak istemiyoruz" diye konuştu.

4’lü zirve sonrası yapılan ortak açıklama,“İdlib dahil Suriye’nin tamamında, sivilleri hedef alan saldırıların durdurulması konusunda mutabık kalındı” ifadesi kullanıldı.