Londra'da Sarah Everard cinayetini protesto eden kadınlara polis saldırdı

İngiltere'nin başkenti Londra'da bir polis memuru tarafından öldürülen Sarah Everard için kadınlar yüzlerce noktada bir araya gelerek protesto eylemi gerçekleştirdi. Eyleme salgın bahanesiyle engel olmak isteyen polisler, kadınları yerlerde sürükleyerek gözaltına aldı.14-03-2021 12:20

İngiltere'nin başkenti Londra'da, polis memuru Wayne Couzens'in 33 yaşındaki Sarah Everard'ı öldürdüğü oratya çıkmasının ardından cinayeti protesto etmek için sokağa dökülen kadınlar polis saldırısına maruz kaldı.

Salgın bahanesiyle kadınların anma etkinliği için sokaklarda bir araya gelmesi önce yasaklandı, ardından kadınlara dağılmadıkları gerekçesiyle polisler saldırdı. Polisin yerlerde sürükleyerek gözaltına ladığı kadınlar “Sokaklarımızı geri alacağız” sloganlarıyla eylemlerine devam edeceklerini açıkladı.

Koronavirüs önlemleri bahanesiyle iki kişiden fazla toplanmanın yasaklandığı İngiltere'de kadınlar tüm yasaklara rağmen yüzlerce noktada eylem gerçekleştirdi. Eylemlerde 5 binden fazla kadın “Sokaklarımızı geri alacağız”, “Sokaklarda güvenlik istiyoruz”, “Erkeklerinizi eğitin”, “Bu yıl katledilen 118 kadın yetmedi mi”, “Polise lanet olsun” sloganları atarak dövizler taşıdı.

Eylemlerde yapılan konuşmalarda, Sarah’ın katilinin cezalandırılmasının yetmeyeceği, hem önlemlerin alınması ve hem de iki yıl önce işe alınan bu polisin sorumlularının istifası istendi. Konuşmacılar sokakların güvenli hale getirilmesi için mücadelenin süreceğini söylediler.

Protestolara, İşçi Partili bazı milletvekilleri, birçok sendika yöneticisi, kadın örgütleri, kampanya grupları ve bir çok göçmen örgütünün kadın kolları ile Türk ve Kürt Toplumu Dayanışma Merkezi (DAY-MER) üyesi kadınlar katıldı.