Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti: Trablus ve Terhune bölgelerinde toplu mezarlardan 40 günde 225 ceset çıkardık

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti ordusu, başkent Trablus'un güneyi ile Terhune ve çevresindeki toplu mezarlardan 40 günde toplam 225 ceset çıkarıldığını duyurdu.15-07-2020 12:26

Türkiye'nin de desteklediği Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti, tarafından yürütülen 'Öfke Volkanı Operasyonu' basın biriminden yapılan açıklamaya göre, ülkenin doğusundaki güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milislerden kurtarılan bölgelerde 40 günde 225 cesede ulaşıldı.

Açıklamada, Terhune'nin Hafter milislerinden kurtarılmasından bu yana Kayıpları Arama ve Tespit Etme Kurumu'nun toplu mezarların bulunması ve cesetlerin çıkarılması için gerekli tedbirleri aldığı kaydedildi.

Operasyonun Facebook sayfasında ise dün Terhune'de, bir toplu mezardan çıkarılan kimliği belirsiz 4 kişinin cesedine ait fotoğraflar paylaşıldı.

NE OLMUŞTU?

'Öfke Volkanı Operasyonu' basın biriminden ay başında yapılan açıklamada, 5-28 Haziran tarihlerinde bulunan ceset sayısının 208 olduğu bildirilmişti.

Libya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed el-Kablavi, 7 Temmuz'da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM), Başkaban Faiz es-Serrac'ın talebini olumlu karşıladığını ve Hafter milislerinin Trablus’un güneyi ve Terhune’deki savaş suçlarını incelemek üzere ülkeye araştırma heyeti göndermeyi kabul ettiğini duyurmuştu.