LGBTİ+ hakları konusunda Türkiye sondan ikinci sırada

ILGA'nın Avrupa’daki ülkeler arasında yaptığı sıralamada Türkiye, LGBTİ+ hakları konusunda yaşanacak en kötü sondan ikinci ülke oldu.14-05-2019 19:01

Avrupa merkezli Uluslararası Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Trans ve Intersex Derneği’nin (ILGA) Avrupa’daki ülkeler arasında yaptığı sıralamada Türkiye, LGBTİ+ hakları konusunda yaşanacak en kötü sondan ikinci ülke oldu.

LGBTİ+ hakları konusunda yapılan sıralamada Azerbaycan 3 puan alarak en kötü ülke olurken, Türkiye aldığı 5 puanla en kötü ikinci ülke oldu.

LGBTİ+ hakları konusunda ülkeler arasında yüzdelik olarak sıfırdan yüze kadar bir sıralama yapıldı. Sıfır hak ihlalleri konusunda en kötü puan olarak belirlendiği, yüzde yüz oranın ise eşitlik alanında en yüksek dereceyi temsil ettiği bir ölçek hazırlandı.

Ülkeler arasındaki derecelendirme, 49 Avrupa ülkesinde 12 ayın üzerindeki bir çalışmanın sonucu olarak oluşturuldu. Bu süreçte LGBTİ+ ile ilgili yasa ve politikaları analiz edildi. Sıralama, istihdam hakları ve evlilik eşitliği gibi 69 ayrı kategoriye göre yapıldı.

TÜRKİYE 100 ÜZERİNDEN 5 PUAN ALDI

Bu sıralamada Azerbaycan 3 puan alarak LGBTİ+ hakları konusunda en kötü ülke oldu. Derecelendirmede Türkiye 5 puan alırken ve Ermenistan 7 puan aldı.

Azerbaycan, LGBTİ+ bireylere karşı yaptığı hak ihlalleri konusunda eleştiriliyordu. İnsan hakları grupları, Azerbaycan’ı LGBTİ+ bireylere uyguladığı kitlesel tutuklama, cinsel taciz konusunda kınamış ve bu süreçte hapse atılanların serbest bırakılmasını istemişti.

Azerbaycan İçişleri Bakanı ise, eleştirilere cevap vererek LGBTİ+ hareketine karşı özel bir saldırı olmadığını, ‘fuhuşu’ engellediklerini söylemişti.

MALTA BİRİNCİ ÜLKE 

ILGA’nın sıralamasında Malta yüzde 90 puanla en iyi ülke oldu. Belçika ve Lüksemburg ise Avrupa’da ikinci ve üçüncü en iyi ülkeler oldular.

İngiltere geçen yıl 73 puan alırken bu sene 66’ya geriledi. Sıralamaya göre Finlandiya ve Fransa eşit puanla dördüncü olurken Portekiz yedinci oldu.