Leyla Güven: Yarınlar barış ve kardeşlik günleri olacaktır

200 günlük açlık grevi eyleminin ardından özel bir hastanede tedavisi süren Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven açıklamalarda bulundu.04-06-2019 18:22

Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 200 günlük açlık grevi eyleminin ardından özel bir hastanede tedavisi süren Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven açıklamalarda bulundu. 

HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, HDP Gençlik ve Genç Kadın Meclisi üyeleriyle birlikte, Güven’e bayram ziyaretinde bulundu.Gençlerin ziyaretini sevinçle karşılayan Güven, eylemlerine dair açıklamalarda bulundu. 

YAŞAMINA SON VERENLERİ ANDI

Açlık grevi eylemleri sırasında bulundukları cezaevlerinde yaşamlarına son veren tutukluları anarak konuşmasına başlayan Güven, “Zülküf ve Ayten yoldaş şahsında bütün arkadaşları saygıyla anıyorum” dedi. 

'GERÇEKTEN BAYRAMI KUTLUYORUZ'

Eylemlerini başarıyla sonlandırdıklarını ifade eden Güven, “Sayın Öcalan’ın sesini duyduk. Sayın Öcalan’ın sesiyle Kürdistan’a bahar geldi. Toplumda mutlu bir hava sağlandı. Bugün gerçekten bayramı kutluyoruz çünkü sesi bizlere ulaştı. Barış, demokrasi ve demokratik siyasetin mesajını duyduk. Kürt halkı her dönem acı ve sevinci birlikte yaşadılar” diye konuştu. 

'ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜ SAĞLAYANA KADAR DİRENİŞİMİZ SÜRECEK'

Gençlerin güç ve moral kaynakları olduğunu dile getiren Güven, “Yarınlar barış ve kardeşlik günleri olacaktır. Huzur ortamında bir yaşam sağlanacaktır. Her dönem gençler öncülük etti. Bu kez bir kadın öncülük etmeliydi. Direniş sürüyor. Özgürlüğümüzü sağlayana kadar direnişimiz sürecek” diye belirtti. 

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, HDP Genç Kadın Meclisi üyesi Merve Öztep de, gençlerin tecride karşı mücadelelerini sürdüreceğinin altını çizerek, “Bu bir özeleştiri ziyaretidir. Gençler bu süreçte öncü rolünü oynayamadı. Ancak öncülük iddiamızı sürdürerek, örgütlenerek özgürleşeceğiz ve tecridi kıracağız. Bu iddiayla yürüyeceğiz. Özeleştirimizi önümüzdeki süreçte pratiklerle vereceğiz” dedi.