Leyla Güven taburcu edildi

200 gün sürdürdüğü açlık grevi eylemini Öcalan’ın çağrısı üzerine sonlandıran DTK Eşbaşkanı Leyla Güven hastaneden taburcu edildi.09-06-2019 15:01

Abdullah Öcalan’ın çağrısı üzerine açlık grevini 200'üncü gününde sonlandıran Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven, 26 Mayıs’ta tedavi altına alındığı Diyarbakır’daki özel hastaneden taburcu edildi. 

DTK, Güven’in taburcu edilmesini sosyal medya hesabından duyurdu.

DTK'nin açıklaması şu şekilde:

"Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı Sayın Leyla Güven 200 gün süren açlık grevini, Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla diğer açlık grevi direnişçileriyle eşzamanlı olarak sonlandırmış, Diyarbakır'da tedavi altına alınmıştır. 

Eşbaşkanımızın hastanedeki tedavi süreci bugün itibariyle tamamlanmış ve hastaneden taburcu edilmiştir. Ancak  doktorlarının da tavsiyesi ile 200 gün süren açlık grevinin etkilerinin tamamen giderilmesi için bir müddet daha sağlık kontrollerinin sürdürülmesi gerekmektedir.

Bu nedenle Eşbaşkanımız Sayın Leyla Güven'in sağlık kontrolleri bir müddet il dışında devam edecektir. Bu sürecin tamamlanmasını müteakip, Eşbaşkanımız Demokratik Toplum Kongresi çalışmalarına ve ziyaretçi kabulüne başlayacaktır. 

Bütün açlık grevi direnişi sürecinde ve sonrasında halkımız başta olmak üzere ulusal ve uluslararası toplumun çok farklı kesimlerinden sunulan her türlü destek ve dayanışma için sonsuz teşekkürler eder, bu dayanışmanın demokrasi mücadelemizde derinleştirilerek ve yoğunlaştırılarak sürdürüleceği inancımızı ifade etmek isteriz."