Lavrov: Türkiye yeni bir harekat düzenlemeyeceği yönünde teminat verdi

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Türkiye'nin Suriye'ye yeni bir harekat düzenlemeyeceğine ilişkin Moskova'ya güvence verdiğini söyledi.20-11-2019 15:32

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye'nin Suriye'de yeni harekat planlamadığı konusunda kendilerini bilgilendirdiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Rusya’nın Suriye’deki sözlerini tutmadığına ve gerekirse yeni bir harekat yapılabileceğine dair açıklamasını değerlendirren Lavrov, Ankara’nın yeni bir harekat düzenlenmeyeceği yönünde Moskova’ya teminat verdiğini söyledi.

SOÇİ MUTABAKATI'NDA GELİNEN NOKTA

Rus bakan, Türkiye’yle Rusya arasında yapılan Soçi Mutabakatı kapsamında gelinen nokta hakkında da konuştu. Lavrov, Kürt güçlerinin Suriye’nin kuzeyinden çekilmesinin neredeyse tamamlandığını, bazı güçlerinse hâlâ bölgede olabileceğini belirtti.

NE OLMUŞTU?

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Çavuşoğlu'nun açıklamalarına tepki göstermiş ve ''Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Rusya’nın sözlerini tutmadığı ve Suriye’nin kuzeyinde yeni bir askeri operasyona başlayabilecekleri tehdidini şaşkınlıkla karşıladık. Askeri eylemlerin başlaması yönünde çağrı içeren bu açıklamalar yalnızca Suriye’nin kuzeyindeki durumun gerginleşmesine yol açar. Rusya ve Türkiye liderlerinin imzaladığı ortak mutabakatta öngörülen istikrara değil'' ifadelerini kullanmıştı.