Lavrov: IŞİD lideri Bağdadi, ABD'nin bir buluşuydu

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, öldürüldüğü iddia edilen IŞİD'in eski lideri Ebubekir el-Bağdadi hakkında "ABD'nin bir buluşuydu" yorumunu yaptı.02-11-2019 09:25

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, cihatçı terör örgütü IŞİD'in eski lideri Ebubekir el-Bağdadi'ye ilişkin "ABD'nin bir buluşuydu" yorumunu yaptı.

Rus "Rossiya 24" kanalına konuşan Dışişleri Bakanı Lavrov, IŞİD'in bir ABD askeri operasyonunda öldürüldüğü iddia edilen eski lideri Bağdadi'nin ölümü ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bağdadi'nin ölümü konusunda ABD'den farklı bir değerlendirme yapan Lavrov, "Bağdadi, ABD'nin bir buluşuydu. Savunma Bakanlığımız Bağdadi hakkında bir açıklama yaptı. Bu konuda daha fazla bilgi istiyoruz. Ordumuz ilave bulgular üzerinde çalışıyor ve ABD'nin (Bağdadi'nin ölümüyle ilgili) söylediklerinin çoğunu halen teyit edemiyor" ifadelerini kullandı.

'DOĞUMUNU SAKLADIKLARI BİRİNİ ORTADAN KALDIRMIŞ OLDULAR'

ABD'nin 2003 yılında Irak'ı işgal etmesinden sonra yaşananlara atıf yapan Lavrov, "IŞİD, Irak'taki yasa dışı işgal, Irak devletinin çökmesi ve Amerikalıların hapishanelerdeki aşırılıkçıları serbest bırakmasının ardından yükseldi. Dolayısıyla Amerikalılar, doğumunu sağladıkları birini ortadan kaldırmış oldular, eğer gerçekten yaptılarsa" şeklinde konuştu.

NE OLMUŞTU?

ABD Başkanı Donald Trump, pazar günü düzenlediği basın toplantısında, Bağdadi'nin, Suriye'nin İdlib kentinde bulunduğu yerleşkeye ABD ordusunun bir baskın düzenlemesinin ardından evin altındaki ucu kapalı tünellerden birine girdikten sonra üzerindeki intihar yeleğini patlatarak yanındaki 3 çocukla öldüğünü açıklamıştı.