Latin Amerika'nın nabzı: Son bir haftada ne oldu?

Latin Amerika'da son bir hafta yaşanan gelişmeler, Nedim Serkan Durak'ın derlemesiyle her pazartesi okurlarımızla buluşuyor.23-08-2021 12:07

Nedim Serkan Durak

PAZARTESİ

- Venezuela hükümeti ve muhalefet, eylül ayı içinde müzakereler için masaya oturma konusunda anlaştı.

- Venezuela, geçen cumartesi günü Haiti’yi vuran 7,2 şiddetindeki depremin ardından, ülkeye 30 ton insani yardım taşıyan bir uçak gönderdi. Bu arada deprem nedeniyle ölenlerin sayısı 1.941’e yükseldi.

- Rusya Federasyonu petrol şirketi Lukoil, Meksika Körfezi’nde bulunan bir bölgede ilk arama kuyusunu açmaya başladı.

- Meksika hükümeti Covid-19’a karşı geliştirilen aşılardan olan Moderna’nın ülkede kullanımına izin verdi.

*   *   *

SALI

- Latin Amerikalı politikacılara dair yapılan bir araştırmanın sonucuna göre, Meksikalı politikacılar, kara para aklama konusunda diğer ülkelere kıyasla en önde yer aldı.

- Meksika Dışişleri Bakanlığı, uyuşturucu baronu Eduardo Arellano Félix’in serbest bırakıldıktan sonra, ABD’den sınır dışı edilmeyeceği söylentilerini doğruladı.

- Peru Başbakanı Héctor Béjar, görevinden istifa etti.

- Dominik Cumhuriyeti, Şili ve Uruguay’da, Covid-19’a karşı 3. doz aşılar yapılmaya başlandı.

*   *   *

ÇARŞAMBA

- Meksika’da iktidardaki Morena partisi milletvekili Rubén Ríos Uribe “İspanya’yı işgal etmeyi” ve Meksika Devlet Başkanı Andrés Manuel López Obrador’u “hükümdar” ilan etmeyi önerdi.

- Interpol, Ekvador Cumhuriyeti adaletinin, Devlet eski Başkanı Rafael Correa’ya karşı Kırmızı Bülten çıkartılması talebini üçüncü kez reddetti.

- Ekvador Cumhuriyeti hükümeti, hapishanelerde yaşanan şiddet olaylarını çözmek için 75 milyon dolarlık ek bütçe çıkardı.

- Kolombiya ekonomisi, 2021’in ikinci çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,4 oranında düşüş kaydetti.

- Brezilya’da bir piskopos, seks videosunun sosyal medyaya sızmasının ardından görevinden istifa etti.

- Arjantin Sağlık Bakanlığı, Covid-19’a karşı Sputnik V aşılarının AstraZeneca ve Moderna ile kombinasyonuna ilişkin olarak “güçlü bağışıklık tepkisi” yarattığına dair olumlayıcı bir rapor yayınladı.

- Meksika’da gün içinde Covid-19 vaka sayısı 28 bin 953 oldu ve bu rakam, ülkede bugüne dek görülmüş en yüksek vaka sayısı olarak kayıtlara geçti.

*   *   *

PERŞEMBE

- Haiti’de geçen cumartesi günü gerçekleşen 7,2 şiddetindeki depremdem dolayı ölenlerin sayısı 2.189’a yükseldi.

- Meksika’da gazeteci Jacinto Romero, kartellere ilişkin yaptığı haberler nedeniyle, Veracruz’da aracını sürerken vurularak öldürüldü.

- Meksika’da reşit olmayan iki çocuğa cinsel istirmarla suçlanan ve aranan polis memuru teslim oldu.

- Venezuela Devlet Başkanı Nicolás Maduro, Félix Plasencia’yı yeni Dışişleri Bakanı olarak atadı.

- Ekvador Cumhuriyeti vatandaşı oyuncu Andrés Pellacini, katıldığı bir televizyon programında “tüm feministlere önerim, Afganistan’da çalışmaya gidin” deyince, program suncusunun “neden” sorusuna da “böylece hepsinden kurtulmuş oluruz” demesi, ülkede büyük tepki çekti.

- Arjantin ekonomisi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,8 büyüme gösterdi.

*   *   *

CUMA

- Kolombiya İçişleri Bakanlığı’nın “göçmen suç grupları”na karşı, bir komuta merkezi oluşturma önerisi, ülkede yabancı düşmanlığı ve ırkçılık üzerine bir tartışma başlattı.

- Kolombiya Devlet Başkanı Iván Duque Márquez, ABD ile yapılan anlaşmanın ardından, Kolombiya’nın geçici olarak Afgan sığınmacı alacağını açıkladı.

- Şili’deki yerli mücadelelerin ilerlediğini gösteren tarihsel bir süreçte, Mapuche yerlilerinden Ingrid Conejeros ve Diego Ancalao ve çevre aktivisti María Soledad Mella, Halk Listesi’nin; 21 Kasım’da yapılacak olan Devlet Başkanlığı seçimi adaylığına adlarını yazdırdı.

- Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te bulunan Nordelta bölgesinde aniden ortaya çıkan 400’ü aşkın Capybara, sokaktaki hayvanlara saldırmanın yanı sıra, trafiğin de kilitlenmesine neden oldu. Nordelta halkı, Capybara’ların yok edilmeden, uygun yaşam alanlarına taşınmasını talep ediyor.

NOT: Capybara; Latin Amerika’ya özgü dev bir mağara kemirgenidir. Capybaralar; capiguara, chigüire, chigüiro, fercho, carpincho ve ronsoco olarak da adlandırılır.

- Brezilya Amazon Yağmur Ormanları’nda ormansızlaştırma son 10 yılın rekorunu kırarak, yıllık bazda 10 bin 476 km²’ye ulaştı.

- Peru Devlet Başkanı Pedro Castillo, Dışişleri Bakanlığı’na Óscar Maúrtua’yı atadı.

*   *   *

CUMARTESİ

- Küba Dışişleri Bakanlığı ABD’nin Silahlı Kuvvetler’e yaptırım uygulamak için “ahlaki bir yetkisi” olmadığına dair açıklama yaptı.

- ABD, Meksika sınırını zorunlu olan geçişler hariç bir ay boyunca kapatma kararı aldı.

- Meksika Körfezi kıyılarına ulaşan Grace kasırgası, bölgede etkisini göstermeye başladı ve şimdiden sekiz kişinin ölümüne neden oldu.

- Meksika Devlet Başkanı Devlet Başkanı Andrés Manuel López Obrador, uyuşturucu baronu Miguel Ángel Félix Gallardo’nun serbest bırakılması önerisine karşı olmadığına dair bir açıklamada bulundu.

- Arjantin Evanjelik Kiliseleri Hıristiyan İttifakı, birden fazla suça karışmış bir papaz ve ailesinin hikayesini anlatan Netflix dizisi “The Kingdom”ı bu konudaki ‘klişeleri’ desteklediğini düşünerek eleştirerek sert bir tartışmaya yol açtı.

*   *   *

PAZAR

- Guatemala’da, Telediario kanalının haber spikeri ve gazeteci olan Vivian Vásquez, aracını Chimaltengo’da bir istinat duvarına çarptıktan sonra öldü ve ardından eşyaları çalındı. Vásquez’in kız kardeşi, soyal medya üzerinden, çalınan eşyaların ölüye saygı gereği geri verilmesini talep etti.

- Arjantin-İngiltere arasında Malvinas (Falkland) Adaları için 1982 yılında yaşanan savaş döneminden kalma 5 Arjantinli askerin yargısız infazla öldürüldüğü bir mezar bulundu.

- Brezilya Devlet Başkanı Jair Messias Bolsonaro, Covid-19 önlemleri çerçevesinde zorunlu olduğu halde maske takmadığı için altıncı kez para cezasına çarptırıldı.

- Küba Sağlık Bakanlığı, Covid-19’a karşı geliştirilen Soberana 02 ve Soberana Plus aşılarının acil kullanımına dair kararı onayladı.

- Yapılan bir araştırma; Latin Amerika ve Karayip ülkelerinde, bugüne dek aşılanan kişi sayısının, toplam nüfusun (yaklaşık 655 milyon) 5’te 1’ine (yani 130 milyona) henüz ulaştığını ortaya koydu.