Latin Amerika'da son durum ne?

Latin Amerika coğrafyasında, ABD'nin saldırıları devam ederken, birçok ülkede toplumsal hareketlilikler de sürüyor.07-08-2019 13:19

Özgür Yılmaz - @ozguryilmaz344

Latin Amerika'da başta Venezuela'daki Bolivarcı hükümet olmak üzere, Küba ve Meksika gibi ülkelere ABD baskısı devam ediyor. 

Ancak bunun yanı sıra, birçok Latin Amerika ülkesinde de, sağcı hükümetlere karşı mücadeleler devam ediyor.

Latin Amerika coğrafyasında yaşanan güncel gelişmeleri sizler için derledik.

VENEZUELA

Geçtiğimiz günlerde ABD, Venezuela'nın ABD'deki tüm varlıklarına el koyduğunu duyurmuştu. 

Bu gelişme üzerine, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, "emperyalizme karşı" bir gösteri düzenleme çağrısında bulundu.

Maduro, ABD'nin bu hamlesini "ekonomik terörizm" olarak niteledi.

Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodríguez bu karar sonrasında Venezuela ile dayanışma içerisinde olduklarını belirtirken, Venezuela ordusu yaptığı açıklama ile bu kararı tanımadıklarını ifade etti.

GUATEMALA

Guatemala'da ise köylü, yerli ve öğrenci örgütleri ABD ve Guatemala hükümetleri arasında imzalanan iltica anlaşmasına karşı protesto düzenledi.

Bu örgütler, söz konusu anlaşmanın ABD'nin yaptırım tehditleri altında imzalandığını belirterek, Guatemala'nın egemenliğine yönelik bir saldırı olduğunu söyledi.

Washington yönetimi ile Guatemala, birkaç aydır devam eden görüşmelerin ardından 26 Temmuz'da Salvador ve Honduras dahil Orta Amerika'dan iltica için ABD'ye giden kişilerin geçiş yaptıkları bu ülkede kalmasını öngören "güvenli üçüncü ülke" anlaşması imzalamıştı.

HONDURAS

Orta Amerika ülkesi Honduras'ta binlerce öğretmen ve sağlık çalışanı tarafından ülkedeki sağlık ve eğitim sektöründe planlanan 'reform'lara karşı düzenlenen  protestolar devam ediyor.

4 aydır artarak devam eden eylemler, söz konusu reform projelerinin geri çekilmesi ve Başkan Juan Orlando Hernández istifası taleplerini içeriyor.

Geçtiğimiz gün başkent Tegucigalpa'da gerçekleşen ve 10 bin kişinin katıldığı eylemlere polis saldırısı sonucu, birçok eylemci yaralandı.

MEKSİKA

Meksika Devlet Başkanı Andrés Manuel López Obrador çalışanların, yönetime daha fazla katılması gerektiğini söyledi.

Obrador, yapılacak düzenlemelerle üretenlerin yönetime daha fazla katılmasının yolunun açılabileceğini ifade etti.

Ancak diğer yandan EZLN kontrolündeki Chiapas bölgesinde Mactumatza Okulu'nun öğrencileri, eğitim sisteminin değiştirilmesine yönelik bir eylem yaptı.

16 yıldır baskıyla yönetildiklerini ifade eden öğrenciler, eğitim sisteminin değiştirilmesini talep etti.

KOLOMBİYA

Kolombiya'da FARC ile hükümet arasında imzalanan barış anlaşmasından sonra hükümetin muhalefete yönelik baskıları devam ediyor.

Toplumsal muhalefet hükümeti, anlaşmaya uymamakla suçlarken, birçok muhalif ve yerli katledilmeye devam ediyor. 

"Barışı Savunuyoruz" isimli hareket ise, barışı devam ettirmek ve kontrolünü sağlamak için kurulan mekanizmaların hiçbirinin hükümet tarafından işletilmediğini açıkladı.

"Barışı Savunuyoruz", Kolombiya Devlet Başkanı Iván Duque'den devlet ve FARC arasında imzalanan barış anlaşmasının gereklerini yerine getirmesini talep etti. 

BREZİLYA

Brezilya'da Amazon ormanlarına yönelik katliam devam ediyor.

Son yıllarda gittikçe artan, sağcı Jair Bolsonaro'nun iktidara gelişinden sonra oldukça artan orman katliamlarında temmuz ayında daha da arttı.

2.254 kilometre ağacın kesildiği Amazonlar'da, ağaç katliamı geçtiğimiz yıla göre yüzde 278 arttı.

KÜBA

Küba, sporda kazandığı başarılara yenilerini ekliyor.

28. Panamerika Spor Oyunları'nda Kübalı disk atıcısı Yaimé Pérez 66,58 metre ile altın madalya kazandı. 

Bu madalyayla birlikte Oyunlar'da Küba, 15 altın, 12 gümüş, 13 de bronz madalya kazanmış oldu.