Latife Tekin'e Erdal Öz Edebiyat Ödülü

Erdal Öz Edebiyat Ödülü, Latife Tekin'e toplumsal yaşama eleştirel bakışı, kadın ve çevre konularına duyarlı romanları için verildiği belirtildi.30-09-2019 20:34

Can Yayınları’nın Kurucusu Erdal Öz’ün anısını yaşatmak için düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü bu yıl Latife Tekin’e verilecek.

Başkanlığını Asuman Kafaoğlu Büke’nin üstlendiği, Oğuz Demiralp, Sibel Irzık, Cemil Kavukçu, Ömer Türkeş, Metin Celal ve Faruk Duman’dan oluşan seçici kurul ödülün gerekçesini “Diri anlatımı ve dil yetisiyle, kırk yılı aşkın edebiyat kariyerinin başından beri Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden biri olan Latife Tekin’e, toplumsal yaşama eleştirel bakışı, kadın ve çevre konularına duyarlı romanları için verilmiştir.” ifadeleriyle açıkladı. Ödül töreni 21 Ekim Pazartesi günü Dada Salon’da yapılacak.

Her yıl bir üyenin ayrılıp bir başkasının katılımıyla yenilenen jüri, altı yıldır jüride bulunan ve 2018 komitesinin başkanlığını yürüten Handan İnci’yi uğurlayacak. Gelecek sene jüriye katılacak olan yeni isim ise Nilüfer Kuyaş olacak. Erdal Öz Edebiyat Ödülü bugüne dek, Gülten Akın, Nurdan Gürbilek, İhsan Oktay Anar, Şavkar Altınel, Murathan Mungan, Cemil Kavukçu, küçük İskender, Orhan Pamuk, Orhan Koçak, Cevat Çapan ve Adalet Ağaoğlu’na verilmişti.