Laiklik tarifi yapan AKP'li Bostancı: 'Bizim anladığımız budur, bu çerçevede hiçbir tartışma yoktur'

AKP'li Naci Bostancı, laiklik tartışmalarına ilişkin açıklamasında, 28 Şubat'ta ile bugünkü laiklik anlayışının farklı olduğunu söyleyerek herhangi bir sorun olmadığını savundu.27-09-2021 17:38

AKP Grup Başkanvekili Naci Bostan, laiklik tartışmalarına ilişkin konuştu. Geçtiğimiz günlerde AKP kanadından yapılan açıklamalarda "Kürt sorunu yok" denirken, Naci Bostancı da "Bugün geldiğimiz noktada din ve vicdan özgürlüğü anlamında esasen laikliğe ilişkin bir problem yok." iddiasında bulundu. Önce laikliğe ilişkin tarif yapan Bostancı, ardından "Bizim anladığımız budur. Bu çerçevede hiçbir tartışma yoktur." dedi.

Bostancı'nın söz konusu açıklamaları şöyle:

"28 Şubat süreci hatırlanacak olursa 'laiklik' denildiğinde insanların din ve vicdan hürriyetine devlet otoritesi marifetiyle vesayet kurma anlaşılıyordu. 'Öyle giyemezsin o şekilde davranamazsın, kamuda görev alamazsın şu bu şekilde giyinmek zorundasın zorundasınız' gibi birtakım normlara dayanan bir otorite söz konusuydu ve bunu da laikliğe yaslamaya çalışıyorlardı. Bu radikal laiklik veya laikçilik olarak adlandırılıyor. Uzun süre Türkiye bununla cebelleşmek durumunda kaldı. Bugün geldiğimiz noktada din ve vicdan özgürlüğü anlamında esasen laikliğe ilişkin bir problem yok.

Türkiye demokratik laik sosyal hukuk devletidir. Bundan ne anladığımız da bellidir. "Bir toplumun barış içinde, ortak biçimde yaşayabilmesi için insanların din ve vicdan özgürlüğüne karışmayacaksın. İstediği gibi inanabilir, istediği gibi yaşayabilir. Devlet otoritesi marifetiyle bunun üzerine vesayet kuramazsın. Bizim anladığımız budur. Bu çerçevede hiçbir tartışma yoktur. Daha çok bu tanımladığım anlamda laiklikle geçmişteki o laikçiliğin kalıntısı arasında gerilim yaşayan çevreler zaman zaman çeşitli vesilelerle bunu gündeme getiriyorlar. Öyle bir gündemimiz yok bizim."