Laf değil, 'icraat' yaptılar: YHT'ye yüzde 400'e varan zam!

TCDD, taşımacılığı özel sektöre devretmeye hazırlanırken YHT abonman biletlerine yüzde 400'ü bulan fahiş zamlar yaptı.22-01-2020 17:43

Yolcu taşımacılığını özel sektöre devretmeye hazırlanan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), Yüksek Hızlı Tren’de (YHT) 30 günlük abonman bilet ücretlerine fahiş düzeyde zam yaptı.

Eskişehir-Ankara hattında çalışanların ve öğrencilerin tercih ettiği 30 günlük abonman bileti 480 liradan bin 687 liraya çıktı.

İnternet ve mobil satış kanallarına uygulanan yüzde 1,5 indirim kaldırıldı. Business vagondan bilet alacak tüm yolculardan indirimli/ücretsiz seyahat kartlarına bakılmaksızın business sınıf tam ücreti alınması kararlaştırıldı.

ZAMLANAN YENİ FİYATLAR ŞU ŞEKİLDE

Devlet Demiryolları Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlügü Yolcu Taşımacılığı Dairesi, 30 günlük abonman biletine sahip yolcuların kullandığı şu hatlar için yüzde yüzün üzerinde zam yaptı. Yapılan zamlar şöyle:

- Ankara-Polatlı 220 TL’den 877 TL’ye çıktı. (Zam oranı yüzde 398)

- Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya 480 TL’den bin 687’ye çıktı. (Zam oranı yüzde 351)

- Polatlı-Eskişehir 352’den bin TL’den bin 260 TL’ye çıktı. (Zam oranı yüzde 357)

- Ankara-İstanbul 2 bin 100’den 3 bin 847 TL’ye çıktı. (Zam oranı yüzde 183)

İNDİRİMLER DE KALKTI

Zamların yanı sıra indirimler de kaldırıldı. Devlet Demiryolları Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü Yolcu Taşımacılığı Dairesi Başkanlığının aldığı kararlar şu şekilde:

- YHT’lerde halen uygulamada olan ekonomi sınıfın belirli bir oran fazlası ile ücretlendirilmekte olan business sınıfta tüm ticari indirimler ve ücretsiz seyahat hakkına sahip yolculardan alınan mevki farkı ücretleri kaldırıldı.

- Business vagondan bilet alacak tüm yolculardan indirimli/ücretsiz seyahat kartlarına bakılmaksızın business sınıf tam ücreti alınacak.

- Business vagonlarda gidiş-dönüş indirimi yüzde 15 olarak uygulanmaya devam edecek.

- İnternet ve mobil satış kanallarına uygulanan yüzde 1,5 indirim kaldırıldı.

- Business biniş bazlı abonmanlıklarda 5-10 binişlik paketler ile tam genç tarifeleri kaldırılarak 15 biniş yüzde 5, 20 biniş yüzde 10 ve 30 biniş indirim yüzde 15 olarak yeniden düzenlendi.

- Ekonomi biniş bazlı abonmanlıklarda 5-10 binişlik paketler kaldırılarak tam ve genç tarifesi üzerinden 15 biniş yüzde 15, 20 biniş yüzde 20 ve 30 biniş yüzde 25 olarak düzenlendi.

- YHT business aylık abonmanlıklarda geçerli olan abonman paketleri (yüzde 50 indirimli) ile birlikte Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya, Konya-Eskişehir, Polatlı-Eskişehir ve uygulanılan ve sabit olarak ücretlendirilen Polatlı-Konya parkurlarında tam ve genç abonmanlıkları kaldırıldı. Tüm parkurlarda geçerli tek tip yüzde 25 indirimli yeni abonman paketleri uygulamaya alınacak.

- YHT ekonomi vagonlarda aylık abonmanlıklarda geçerli olan abonman paketleri (yüzde 50 indirimli) ile birlikte Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya, Konya-Eskişehir, Polatlı-Eskişehir ve uygulanılan ve sabit olarak ücretlendirilen paketler Polatlı-Konya parkurlarında kaldırıldı. Tüm parkurlarda geçerli tam yüzde 25, genç yüzde 50 indirimli abonmanlık paketleri uygulamaya alınacak. Anahat trenlerinde mevcut uygulama aynen devam edecek.

'LAF DEĞİL İCRAAT'

AKP'nin her dönem seçim malzemesi olarak kullandığı YHT, demiryolu taşımacılığındaki problemleri çözmekten öte sorunlara yol açtı.

2004'te Sakarya'nın Pamukova ilçesinde YHT faciası sonucu 41 vatandaş hayatını kaybetti.

AKP'nin 7 Haziran 2015 genel seçimlerinden önce hazırlattığı reklam filmlerinden biri yine YHT'ye ayrılmıştı.

Reklamda, Konya-Ankara arası yolculuk yapan bir öğrenci, YHT ile ilgili şu güzellemeleri yapmıştı:

“Ben Konya’da oturuyorum, üniversiteyi Ankara’da kazandım. Yurtta mı kalsam, evde mi kalsam yoksa akrabaların yanına mı gitsem bir türlü karar veremedim. Bir hesaplama yaptım hiç gerek yok. YHT ile Ankara ile Konya arası iki saat. Üstelik çok rahat. Sabah biniyorum dersime giriyorum, akşam da evime dönüyorum. Üstelik çok hesaplı. Düşünsenize Ankara’da okuyorum, her akşam Konya’da evimdeyim. Ben hayatı kolaylaştırana bakarım. Ben lafa değil icraata bakarım”