KYK yurtlarına zikirmatik: 'Bir salavat da sen çek'

AKP'nin gerici uygulamalarına bir yenisi daha eklendi. Erzincan ve Kayseri’de KYK yurtlarına öğrencilerin “Salavat çekerek” basması için zikirmatik konuldu.08-11-2019 11:34

Erzincan ve Kayseri’de KYK yurtlarına öğrencilerin “Salavat çekerek” basması için zikirmatik konuldu. Zikirmatiklerin “Salavat zinciri” kurmak için asıldığı belirtildi.

AKP’nin eğitim kurumlarındaki gerici uygulamalarına bir yenisi daha daha eklendi. BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre, Kayseri Hunat Hatun Kız Öğrenci Yurdu’nun asansörlerine “Bir salavat da sen çek” yazılı afişlerin olduğu zikirmatik denilen elektronik tesbihler konuldu.

Erzincan Öğrenci Yurdu’nda ise öğrencilerin yurda giriş ve çıkışlarının kayda alınması amacıyla kullanılan parmak izi okuma cihazının yanına “zikirmatik” konuldu. Karaman’da da Nefise Sultan Kız Öğrenci Yurdu’nda da hadislerin yazılı olduğu notlar hazırlandı. Paylaşılan fotoğraflarda başörtüsü ve “kokulu tesbih” bulunan paketler hazırlandığı da görüldü. Çanakkale, Diyarbakır ve Antep’teki imam hatip ortaokullarının ve imam hatip liselerinin koridorlarına, “Salavat çekmenin anlam ve önemini hatırlatmak” gerekçesiyle zikirmatik asılmıştı.