Kuzey Suriye'de 3 binden fazla insan kayıp

DSG Genel Komutanı Ebdi, Kuzey-Doğu Suriye bölgesinden 3 bin 286 kişinin kayıp olduğunu söyleyerek, işlenen suçlara ilişkin Soruşturma Komitesi oluşturduklarını bildirdi.



10-01-2020 11:56

Demorkatik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Ebdi, Kuzey ve Doğu Suriye bölgesinde 3 bin 286 kişinin kayıp olduğunu söyledi. Sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Ebdi  Kuzey ve Doğu Suriye’de şu ana dek değişik çete örgütleri tarafından kaçırılan 3 bin 286 kişinin akıbetinin belirsiz olduğunu söyledi.

Bu tür suçları işleyen çete üyelerinin ve yapıların ortaya çıkması ve cezalandırması için bir soruşturma komisyonu kurdukları bilgisini paylaşan Ebdi, komisyonun failleri ortaya çıkararak kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi.

Ebdi'nin konuya ilişkin paylaşımındaki ifadeler şöyle:  

“Kayıp kişilere ilişkin bize düşen sorumluluğun gereğini yapmaktır. Şu an 3 bin 286 kişinin akıbeti bilinmemektedir. Bunlar, Kobanê, Efrîn ve Cizre bölgelerinden kaçırılmış durumdadır. Bunlardan 544 kişi DAİŞ,  Suriye Watan İttifakı grupları 2 bin 368 kişi ve Suriye rejimi güvenlik kaynaklarınca 378 kişi kaçırılmıştır. Ve bunlardan 8 kişi de denetimimiz altında olan bölgelerde kaybolmuştur.

İşlenen bu suçlara karışan kişileri tespit etmek ve cezalandırmak üzere denetimimiz altında bulunan bölgelerde kaybolan kişiler üzerine bir Soruşturma Komitesi oluşturmuş durumdayız. En kısa süre içerisinde sonuçları kamuoyuyla paylaşılacaktır.”