Kuzey Kıbrıslı milletvekilinden Türkiye'ye tepki: 'Burası sizin vilayetiniz değil'

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın açıklamalarına tepki gösteren CTP Milletvekili Asım Akansoy “Burası sizin vilayetiniz değildir. Ankara’dan emirler yağdırarak Kıbrıslı Türkleri yönetemezsiniz" dedi. Öte yandan Sol Hareket'in sosyal medya hesabından yapılan açıklamada "Ülkemizdeki laikliğe ve bağımsız yargıya yönelik tehditlerinden dolayı Erdoğan'ı ve Fahrettin Altun'u protesto ediyoruz" ifadeleri kullanıldı.18-04-2021 10:12

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Asım Akansoy, Kuzey Kıbrıs'ta Kuran kurslarının Anayasa Mahkemesi tarafından yasaklanmasına ilişkin açıklamalarda bulunan AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a tepki gösterdi.

"Burası sizin vilayetiniz değildir. Ankara’dan emirler yağdırarak Kıbrıslı Türkleri yönetemezsiniz" diyen Akansoy, "Demokrasi, federal çözüm ve kendi kendimizi yöneteceğimiz bir düzen için sonuna kadar mücadele edeceğiz” diye konuştu.

'KİMSENİN BASKISI ALTINDA YAŞAMAYACAĞIZ'

Konuya ilişkin bir açıklama da Sol Hareket'ten geldi.

Sol Hareket'in sosyal medya hesabından yapılan açıklamada "İşbirlikçi UBP'nin açtığı kapılardan seller gibi akan bu müdahalelerin kolu, artık akademik yapılarımıza ve yargımıza kadar sirayet etmiştir. Ülkemizdeki laikliğe ve bağımsız yargıya yönelik tehditlerinden dolayı Erdoğan'ı ve Fahrettin Altun'u protesto ediyoruz" denildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"KKTC Anayasa Mahkemesi'nin Kur'an kursları ile ilgili aldığı karardan sonra Türkiye CB'lığı resmi kanallarından ve TC Cumhurbaşkanı'nın kendisinden gelen tehditkâr açıklamalar, kayyum rejiminin iki egemen devlet iddiasındaki ayrılıkçı çözüm söylemi ile bile ters düşen bir noktadır!

Kültürel asimilasyon yanında, Kıbrıs'ın kuzeyinde yaşayan insanların iradesine yıllardır yapılan müdahaleler 2020 Cumhurbaşkanlığı seçimi döneminde ayyuka çıkmıştır.

İşbirlikçi UBP'nin açtığı kapılardan seller gibi akan bu müdahalelerin kolu, artık akademik yapılarımıza ve yargımıza kadar sirayet etmiştir. Ülkemizdeki laikliğe ve bağımsız yargıya yönelik tehditlerinden dolayı Erdoğan'ı ve Fahrettin Altun'u protesto ediyoruz.

Sol Hareket olarak, Kıbrıs'ın kuzeyinde kimsenin baskı ve tahakkümü altında yaşamayacağımızı yineliyoruz. Mecliste temsil edilen ve edilmeyen tüm ilerici partilerle, demokratik kitle örgütleriyle birlikte, üzerimizde kurulan ilhak tehdidine karşı sokakta ve tüm demokratik ve diplomatik süreçlerde beraber, tek cephe olarak hareket etmenin önemini tekrar vurgularız.

Kurtuluş yok tek başına; ya hep beraber, ya hiçbirimiz!"

NE OLMUŞTU?

KKTC Anayasa Mahkemesi, laiklik çerçevesinde her türlü eğitimin ancak Mille Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın denetiminde olması gerektiğine karar vermişti.

Erdoğan, “KKTC Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın laikliği öğrenmesi lazım. Türkiye’de ne ise KKTC’de de aynı olmalı. Müsamaha edemeyiz” demişti.

Fuat Oktay ise “KKTC’nin kuruluş ruhuna, Kıbrıs Türk halkının yapısına ve milletin ruhuna hiçbir şekilde uymayan anlayışlara geçit verilmeyecektir. Ayrıca Doğu Akdeniz’de haklı mücadelemizin devam ettiği bu süreçte ve 5+BM toplantısı arifesinde böyle gündemlerle kaybedecek vaktimiz yoktur. Atılan adımlar çerçevesinde kurslar açık kalacaktır ancak bu yeterli değildir. Sorunu kökten çözecek yasal düzenlemelerin yapılarak KKTC’de din ve vicdan özgürlüğünün garanti altına alınmasının takipçisi olacağız” diye konuşmuştu.