Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Tatar: Türkiye’den kabloyla elektrik çekebilsek maliyeti düşürmüş oluruz

Eskişehir'de bir otelde düzenlenen basınla buluşma etkinliğinde konuşan Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Tatar, "Türkiye’den kabloyla elektrik çekebilsek hem çevreyi kirletmemiş oluruz hem de maliyet düşürürüz" dedi.04-10-2021 09:21

AKP'ye yakınlığı ile bilinen Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Eskişehir'de bir otelde düzenlenen basınla buluşma etkinliğine katıldı.

Etkinlikte gazetecilerin sorularını yanıtlandıran Tatar, "Maraş konusundaki son durum nedir?" sorusu üzerine, 8 Ekim 2020'de açılışı gerçekleştirilen Kapalı Maraş bölgesini bugüne kadar 230 binden fazla kişinin ziyaret ettiğini bildirdi.

Tatar, "Taşınmaz Mal Komisyonu adında bir kurulumuz var. Kimin mal varlığı varsa oraya başvurulup iade edilmesini istiyoruz. Süreci şu anda sürdürüyoruz. Maraş bölgesini bugüne kadar 230 binden fazla kişi ziyaret etti. Bu sayı, pandemiye rağmen. Pandemi olmasa ziyaretçi sayısı milyonu bulurdu. Aşılama ve aldığımız tedbirlerle, açılmalarla, kısa bir süre sonra turizm ve öğrenci boyutuyla eski noktaya geldiğimizde o zaman Maraş'a ziyaretler artacak, Maraş daha fazla değer bulacak. O güzelim plaj ve oradaki sosyal tesisler, parklar yaşam bulacak. Uluslararası hukuk bağlamında yavaş yavaş yerleşime açılacaktır" dedi.

KÜLLİYE PLANLAMASI

Ersin Tatar, bir gazetecinin, "Yapılmasını planlanan külliye ilgili son durum nedir?" sorusunu da yanıtladı.

Bunun kendileri için çok büyük bir proje olduğunu vurgulayan Tatar, "Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından değerlendirilmiş bir kıymet ortaya çıkacaktır. Orada bizim Cumhurbaşkanlığı Yerleşkesi ve Meclis binası ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bir devlet olduğu ve o devlete yakışır şekilde bu yapıların yapılması önemlidir. 450 dönümlük arazide, 50 dönümü binalara ve 400 bin dönümü de parka ayırılmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle Milli Park olarak değerlendirilecektir" diye konuştu.

'TÜRKİYE'DEN KABLO İLE ELEKTRİK ÇEKSEK, MALİYETİ DÜŞÜRMÜŞ OLURUZ'

Elektrik enerjisini santrallerden ve yakılan akaryakıtlardan sağlandığını söyleyen Tatar, Türkiye’den kablo çekilerek elektrik getirildiği taktirde hem çevrenin kirlenmeyeceğini hem de maliyetlerin düşeceğini iddia etti.

Tatar şunları kaydetti:

“Maalesef bizim bütün elektrik enerjimiz santrallerden ve yakılan akaryakıtlardan sağlanmaktadır. Bu da hem çevreyi kirletiyor hem de maliyet yükseliyor. Türkiye’den kabloyla elektrik çekebilsek hem çevreyi kirletmemiş oluruz hem de maliyet düşürürüz. Çünkü Kıbrıs’ta elektrik Türkiye’den çok daha pahalı durumdadır. Keşke bunu Kıbrıs’ın adına yapabilsek. Benzer sıkıntı Rumlarda da var. Rumlar kabloyla elektrik getirmek için Avrupa ile bağlantı kurmaya çalışıyorlar. Avrupa binlerce mil uzaklıkta fakat Türkiye’nin yakın kıyısı 40 mil uzaklıkta. Ama maalesef Rumlar KKTC’yi muhatap almak ve Türkiye’ye bağlanmak istemiyorlar.