Kuzey Buz Denizi’ndeki buzlar son 40 yılın ikinci en düşük seviyesinde

Artan sıcaklıklar nedeniyle Kuzey Buz Denizi’ndeki buzlar son 40 yılda görülen ikinci en düşük seviyeye indi.23-09-2020 08:20

ABD’nin Colorado eyaletinde bulunan Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi, Kuzey Buz Denizi’ni kaplayan buz tabakasının, artan sıcaklıkların ardından son 40 yıldaki ikinci en düşük seviyeye indiğini açıkladı. 

Uydular vasıtasıyla gerçekleştirilen gözlemler sonucunda bu yılın asgari buz tabakasının genişliğinin 15 Eylül günü 3,74 milyon kilometrekare olarak kayıtlara geçtiği açıklamada, tabakanın kayıt tutulan son 40 yıl içinde ikinci kez 4 milyon kilometrekarenin altına indiği belirtildi. The Guardian’ın haberine göre, merkezde görev yapan buzul bilimci Twila Moon, ‘‘Deniz buzullarının bu denli istikrarlı bir şekilde düşmesi son derece çarpıcı. Ama ne yazık ki hiç şaşırtıcı değil’’ şeklinde konuştu.

EN ÇOK BUZ KAYBI 31 AĞUSTOS-5 EYLÜL ARASINDA GERÇEKLEŞTİ

Buz tabakasının bir siklon fırtınasının buzları kırması sonucu 3,41 milyon kilometrekareye düştüğü 2012 yılıyla şu an kaydedilen değer arasındaki değer farkının çok fazla olmadığına dikkat çekilen açıklamada, bu yıl yaşanan gerilemenin, özellikle küresel ısınma sonucunda Sibirya’dan gelen sıcak hava akımlarının etkisiyle en hızlı 31 Ağustos ve 5 Eylül tarihlerinde gözlendiği kaydedildi. Bu altı gün içinde yaşanan buz kaybı, kayıt altına alından herhangi bir başka yıldakinden daha hızlı gerçekleşti. 

KARANLIK SULAR ISINMA SÜRECİNİ ARTIRIYOR

Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi tarafından yapılan açıklamada, Kuzey Buz Denizi’ndeki buzulların erimesiyle ortaya çıkan karanlık suların, güneş ışınlarını atmosferin dışına yansıtmak yerine soğurduğu ve böylece ısınma sürecini artırdığı, bu nedenle bölgedeki sıcaklıkların son 30 yılda dünyanın geri kalanından iki kat daha hızlı yükseldiği vurgulandı.