Kütüphaneye şortla giden kadına ayrımcılık: 'Buraya böyle gelme'

Gebze'de Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı Gebze Gençlik Merkezi kütüphanesinde bir öğrenci giydiği şort nedeniyle güvenlik görevlisi tarafından uyarıldı.11-06-2020 18:43

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı Gençlik Merkezi kütüphanesinde 20 yaşındaki M.U. giydiği şort nedeniyle güvenlik görevlisi tarafından uyarıldı.

Sözcü'nün haberine göre M.U., güvenlik görevlisi tarafından "Bir daha buraya böyle gelme" diye uyarıldı. 

'BÖYLE GİYİNMEN HOŞ DEĞİL'

M.U. yaşananları şöyle anlattı:

3-4 gündür şort giyiyordum. Bakışların değiştiğini fark etmeye başladım. Dün güvenlik görevlisi yanıma geldi. Müdür beyin talimatıyla geldiğini söyledi. 'Yanlış anlama ama böyle giyinmen hoş değil' dedi. Hatlarımın, bacaklarımın çok belli olduğunu söyledi.

"Ben şort giymeye devam edeceğimi söyledim. Onlar gibi düşünmediğimi anlattım. 'Başka yerde giy. Burada olmuyor, burada giyme' dediler.  'Tamam' dedim konuyu kapattım. Bugün kütüphaneye gitmedim. Yarın tekrar gideceğim. Ve yine şort giyeceğim. Bir yanlış anlaşılma söz konusu yalnız onu düzeltmek istiyorum. Beni kütüphaneden çıkarmadılar. Uyardılar. Ancak bu bile başlı başına büyük bir yanlış." 

GÜVENLİK GÖREVLİSİ HAKKINDA İNCELEME BAŞLATILDI

Kocaeli İl Gençlik ve Spor Müdürü Muzaffer Cintimar da iddialara doğruladı ve inceleme başlatıldığını açıkladı. 

Cintimar, şöyle dedi:

"Olayla ilgili bir inceleme başlattık. Abartıldığı gibi bir durum söz konusu değil. Çocuğumuz rencide edilmemiş ve dışarı atılmamıştır. Güvenlik görevlisi bir kadın arkadaşımız kapı önünde sigara içerlerken sohbet esnasında uyarıda bulunmuş. Konuyla ilgili inceleme tamamlandıktan sonra resmi açıklama yapacağız.”