Kusursuzluk gerçek mi? 'Hiç Hata Yapmayan Kız' üzerine…

Bu kısa öykü, kusursuzluğun gerçek ve insani olmadığını, özgürlüğün ise hatalarımızla var olduğumuz bir yerlerde gezindiğini hatırlatıyor bizlere. Hata yapmak, kendimiz gibi olma yolculuğunun bir parçası adeta. Belki de hayatımızdaki değişikliklerin başlangıcı.19-05-2019 00:05

Burcu Adıgüzel

6-10 yaş arası çocukların okumasını önerdiğim kitap, hata yapmanın keşfedici taraflarını mizahi bir dille anlatıyor.

‘’Cuma sabahı diğer günlerden farksız başladı. Betül tam zamanında uyandı. Birbirine tam uyan bir çift çorap buldu. İki ayakkabıyı da doğru ayağına giydi.’’

Böyle başlıyor ‘’Hiç Hata Yapmayan Kız’’ın öyküsü. Kahramanızın adı Betül’dü ama mahalledeki kimse onun adını bilmiyordu. Hiç Hata Yapmayan Kız diyorlardı ona. E Betül hiç hata yapmıyordu. Kardeşi ise ondan biraz daha farklıydı. Sürekli hata yapıyor, elleriyle dans ediyor, ayaklarıyla piyano çalıyor, hata yapmaktan hiç kaçınmıyordu.

Yetenek yarışmasına katılacağı gün gelip çatmıştı ve Betül hata yapmaktan çekindiği için çok endişeliydi. İzleyicileri hayal kırıklığına uğratmaktan korkuyordu. Seyirciler arasında ‘’Sahnedeki hata yapmayan kız olduğuna göre demek ki kusursuz bir gösteri izleyeceğiz.’’ konuşmalarını duydukça daha da gerildi Betül. Fakat gösteri sırasında endişeleri yerini buldu ve Betül kocaman bir hata yaptı. Ağlamakla sahneden kaçmak arasında kalan Betül, birden kahkahalarla gülmeye başladı. Sahnedeki hatasına rağmen seyircilerin olumlu tepkisi vesilesiyle o gece ilk kez huzurlu bir uyku uyudu ve ertesi gün ayaklarına iki farklı çorap giyerek hata yapmanın keyifli taraflarını keşfetmeye başladı.

Bu kısa öykü, kusursuzluğun gerçek ve insani olmadığını, özgürlüğün ise hatalarımızla var olduğumuz bir yerlerde gezindiğini hatırlatıyor bizlere. Hata yapmak, kendimiz gibi olma yolculuğunun bir parçası adeta. Belki de hayatımızdaki değişikliklerin başlangıcı.

Künye: Hiç Hata Yapayan Kız, Mark Pett,Gary Rubinstein, Çev. Meltem Özdemir, 1001 Çiçek Kitaplar, 2017, 32 sayfa