Kuşlar üşümesin diye yuva yaptılar

Yaşları 7 ile 10 arasında değişen ilkokul öğrencileri kuşlar üşümesin diye tamamen atık malzemelerle 125 yuva yaptı, okul ve parklardaki ağaçlara astı.19-01-2018 11:48

Aksaray'da, bir ilkokulda öğrenim gören 7-10 yaş arası öğrenciler, kuşların üşümemesi için tamamen atık malzemelerle 125 yuva yaptı.

Kuşların üşümemesi ve içinde rahat edebilmesi için minik elleriyle yuvaları özenle hazırlayan öğrenciler, yaptıklarını okul ve parklarda bulunan ağaçlara asarak kuşlar için yaşam alanı oluşturdu.

‘BÜYÜK DESTEK GELDİ’

Mehmet Sarrafoğlu İlkokulu Müdürü Adem Küçük, kuşların zorlu kış şartlarından korunmasına yardımcı olmak amacıyla 2 hafta önce bir yarışma düzenlediklerini söyledi. Yarışmaya öğrencilerin büyük ilgi gösterdiğini belirten Küçük, şöyle devam etti: "Öğrencilerimize hayvan ve doğa sevgisini nasıl aşılayabileceğimizi düşündük. Öğretmenlerimizle yaptığımız toplantıda bir kuş yuvası yarışması fikri ortaya çıktı. Doğadaki hayvanlara sahip çıkma amacıyla yarışmanın planlamasını yaptık. Öğrencilerimizden projeye çok büyük destek geldi. Mevcudu 400 olan bir okulda 125 kuş yuvasının yapılması bize büyük mutluluk yaşattı."

Küçük, öğrencilerin yaptıkları eserlerle mutlu olduklarını dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Amaçlarımızdan biri, evdeki atık malzemelerin kullanılması ve doğaya kazandırılmasıydı. Ortaya çıkarılan tüm ürünler atık malzemelerden yapıldı. Yarışmada ilk 20'ye giren yuvaları okul bahçemizdeki ağaçlara kurduk. Diğerlerini ise çocuklarımız evlerinin önüne veya park gibi uygun yerlere astılar."

‘KUŞLARIN DA BİR EVİ OLSUN DİYE YAPTIM

Öğrencilerden Metehan Suloğlu, okula gelirken kuşların üşüdüğünü görünce çok üzüldüğünü, bunun için de güzel bir yuva yaptığını söyledi.

Metehan, "Kuşlar kış aylarında çok üşüyor. Bu yuvayı kuşların da bir evi olsun diye yaptım. İçine saman koydum. Yaparken çok eğlendim. Bir su borusu kullanarak yaptım. Üstünde bir baret var. Yan tarafında bulunanlar ise annemin kullanmadığı eski vazolar" diye konuştu.

‘KUŞLAR SOĞUKTA ÜŞÜYORLAR, YORULUYORLAR’

AA’nın haberine göre Azra Çivi de bir hafta uğraş sonucunda yuvayı yaptığını ifade ederek, şunları kaydetti: "Kuşlar soğukta üşüyorlar, yoruluyorlar. Ben de onlar bundan etkilenmesin diye bu yuvayı yaptım. Yan taraflarında çamaşır ipleri kullandım. Üstüne annemle beraber taş tozu döktük. Kuşlar yabancılık çekmesin, yuvaya uyum sağlasın diye de üstüne ağaçlar çizdim. Umarım yuvalarını çok severler."