Kurultay imzalarını geri çeken vekiller konuştu

CHP Kurultayı için imza verip daha sonra imzasını geri çeken 31 vekilden 3 vekilin kimler olduğu ortaya çıktı.07-08-2018 16:44

CHP’de, kurultay için imza verip geri çeken 31 kişiden üçünün Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Kayseri Milletvekili Çetin Arık ve Uşak Milletvekili Özkan Yalım olduğu belirtildi.

Aydın ve Arık; tabanın ve halkın değişim talebinden ötürü imza verdiklerini belirtirken, yerel seçimlerden önce yapılacak kurultayın partiyi böleceğini düşünerek, imzalarını geri çektiklerini söyledi.

Hürriyet'ten İsmail Saymaz'ın haberine göre,  Erkan Aydın, Çetin Arık ve Özkan Yalım imzalarını geri çekme nedenleriyle ilgili konuştu.

Bursa Milletvekili Erkan Aydın: Tabanda, örgütte ve halkta değişim talebi oluştu. Biz de kayıtsız kalamadık. Daha sonra iki taraf süreci çok kötü yönetti; Genel Merkez’de, Muharrem İnce’de. Bu tartışmanın yerel seçim öncesi bizi daha kötü noktaya götüreceğini gördüm” dedi.

'ÜZERİMİZDE YOĞUN BİR BASKI VARDI'

Aydın imzasını geri çekmesini  “Seçimlere odaklanmamız gerekirken, birbirimizi yıpratmakla geçiriyoruz vakti. Sadece genel başkan değişmesiyle iktidar olacağımız yok. Olacaksa; tüzük ve program kurultayı, siyaset yapış ve halka dokunuş tarzımız... Belki bir haftalık kurultay yapmalıyız. Bunu yerel seçim öncesi yapmanın, kim kazanırsa kazansın, zarar vereceğini gördüm” şeklinde ifade etti.
Kayseri Milletvekili Çetin Arık ise “İşin gerçeği üzerimizde yoğun bir baskı vardı. Değişim şart, görmüyor musunuz, kendinizi mi düşünüyorsunuz, keşke oy vermeseydik gibi telefonlar geliyordu. Muharrem İnce ile ne telefonda, ne TBMM’de görüştük. İmza verdiğimizi bilmiyordu” şeklinde konuşurken Bursa Milletvekili Erkan Aydın ile geçen pazar günü TBMM’de basın açıklaması yapmaya karar verdiklerini söyledi.

'ŞAHSİ İKBALİMİZİ DÜŞÜNSEYDİK İMZAMIZI GERİ ÇEKMEZDİK'

Arık  “Açıklamadan bir gece önce Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na bilgi verelim, öyle açıklama yapalım, nezaketsizlik olmasın dedik. Akşam Kılıçdaroğlu’na düşüncelerimizi söyledik. Kılıçdaroğlu’nun yöneliminin de partiye genel başkan yetiştirmek olduğunu, değişimden çekinmediğini hissettik. Ancak kurultayın yapılmasının partiyi böleceği endişesini hissettik. “Parti bizim partimiz” diyerek, yerel seçime hazırlanmamız gerektiğini düşünüp hem basın açıklamamızdan vazgeçtik, hem imzayı geri çektik. Şahsi ikbalimizi düşünseydik imzamızı çekmezdik” şeklinde ekledi.