'Kürtler İstanbul, Ankara, Adana, Mersin'de sonucu değiştirebilir'

Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin (SAMER) Yönetim Kurulu Üyesi ve Koordinatörü Yüksel Genç, seçim üzerine topladıkları verileri yorumladı.28-03-2019 11:16

Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin (SAMER) Yönetim Kurulu Üyesi ve Koordinatörü Yüksel Genç, seçim süresince yürüttükleri saha çalışmalarında elde ettikleri verileri yorumladı. 

HDP’nin özelikle batı illerinde oyun kurucu ve kader belirleyici olduğunu belirten SAMER Koordinatörü Yüksel Genç, “Batıda AKP kimi illeri kaybedebilir. HDP stratejisinin etkili olacağı İstanbul, Ankara, Adana, Mersin, Antep, Urfa, Adıyaman gibi kentler dikkatle izlenmeli” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) “Kürt illerinde kazan, batı illerinde AKP-MHP ittifakına kaybettir” üzerine kurduğu stratejiyle özelikle büyükşehirlerde seçimin kaderini belirlediğini vurgulayan Yüksel Genç, “Demokratikleşme ısrarına dair takdir edilesi bir strateji aslında bu. Oyun dışı bırakılmak istenirken, oyun kurucu ve oyunun kaderini belirleyici oldu” dedi. 

MA'ya konuşan Genç, “İktidar bloku işin kolayına kaçarak, HDP üzerinden terörize etmeyi yeğlemenin ötesine gidemedi. Bu stratejiden en kazançlı çıkacak olan muhalefet partileri ise, iktidar söylemi üzerinden ve yüzleşmek durumunda kaldıkları egemen algıları yüzünden savunma psikolojisini aşamadı. Aslına bakarsanız bu strateji Türkiye’deki kutuplaşma ve bölünme hadisesinin nerelere vardığına dair iyi bir deşifrasyon içerdi” diye belirtti. 

'HDP 2014’TEN DAHA FAZLA BELEDİYE ALACAK'

Genç, “Bu seçimin kendine has bir karekteri olduğu kanısındayım. Üstelik Türkiye siyasetinin bundan sonrasına ciddi etkileri olacak” diye yorumlayan Genç, Kürt illerindeki durum için şunları dile getirdi: “Kürt illerinde kayyımlı belediyeleri yeniden HDP’nin kazanacağını ve HDP’nin 2014’de kazandığı belediye sayısının artacağını öngörüyoruz. Bununla birlikte kayyımlı belediyelerden olan Bitlis’te Cumhur ittifakı ile HDP’nin başa baş göründüğü, bunu HDP’nin risk olarak okuması gerektiğini, yine daha önce HDP’ye ait olmayan belediyelerden Kars’ta HDP’nin küçük farkla ilk sıraya yerleşmiş göründüğünü, Muş’ta ise başa baş bir görünüm olduğunu söylemek mümkün” şeklinde konuştu. 

'BÜYÜK KENTLER DİKKATLE İZLENMELİ'

Kürt oylarının batı illerindeki etkisine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Genç, saha verilerini şöyle yorumladı: “Seçime girdiği bölge illerinde genel olarak HDP’nin 2014 seçimlerine göre yüzde 6-8 bandında oyunu arttıracağını, AKP’nin kısmi düşüşler yaşayacağını söylemek mümkün. Batı illerinde de AKP’nin oy kaybı içinde olacağını varsayıyoruz. Sadece oy kaybetmeyecek, kimi illeri de kaybedebilir. Özellikle HDP stratejisinin etkili olacağı İstanbul, Ankara, Adana, Mersin, Antep, Urfa, Adıyaman gibi kentler dikkatle izlenmeli.”