Küre Dağları Milli Parkı mermer ocağı tehdidi altında

Kastamonu'nun Yukarıaktaş Köyü'nde 18’e yakın mermer ocağı ve müracaat süreci devam eden 100’ün üstünde ocak, Pınarbaşı ve Horma havzalarını besleyen su kaynaklarının yanı sıra Küre Dağları Milli Parkı’nı da tehdit ediyor.10-11-2019 09:17

Kastamonu'nun Pınarbaşı ilçesindeki Yukarıaktaş Köyü’nde HP Mermer İnşaat Enerji A.Ş. tarafından faaliyet gösteren mermer ocağında kapasite artışı yapılması ve kırma-eleme tesisi kurulması için hazırlanan ÇED raporu İnceleme Değerlendirme Komisyonu’ndan geçti. Ocaklar, Pınarbaşı ve Horma havzalarını besleyen su kaynaklarının yanı sıra Küre Dağları Milli Parkı’nı da tehdit ediyor.

Taşocağı, Yukarıaktaş Köyü’ne 370 metre mesafe ve civardaki diğer yerleşim yerleri olan Aşağıaktaş ve Kurtlugelik köylerine de 1 KM mesafede bulunuyor. Ayrıca söz konusu alan planlarda “orman” olarak geçiyor.

100'DEN FAZLA OCAK BAŞVURUSU YAPILMIŞ

Birgün'den Dilek Yeğin'in haberine göre, ilçede 18’e yakın mermer ocağı ve müracaat süreci devam eden 100’ün üstünde ocak olduğunu belirten Pınarbaşı sakinleri, ocakların hayvancılığı da tehlikeye düşürdüğünü söyledi. Halk, ocakların kapatılması için imza kampanyası da başlattı.

Küre Dağları Milli Parkı’nın tampon bölgesinde yer alan ilçedeki yoğun madencilik faaliyetlerinden rahatsız olan bölge halkı, devlet kurumlarının gerekli hassasiyetle tekrar ölçüm yapması gerektiğini ifade etti. Ocaklar, Pınarbaşı ve Horma havzalarını besleyen su kaynaklarının yanı sıra Küre Dağları Milli Parkı’nı da tehdit ediyor. Acil koruma kapsamına alınan sıcak orman noktalarına sahip ilçede binlerce yıllık anıt ağaçlar olduğu gibi bakteri üretmeyen özel ağaç cinsleri de var.

Kastamonu’da yaşayan bir yurttaş geçtiğimiz yaz CİMER üzerinden Küre Dağları Milli Parkı’nda kaç adet mermer ocağı olduğunu sorduğunda, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'nden soru bilgi edinme kanununun istisnasına girdiği için bilgilerin paylaşılamayacağı yanıtı gelmişti.