Kumarlar Köyü’ndeki kadınlar, köylerine yapılacak baraja karşı çıkıyor: ‘Madene verecek suyumuz yok’

Kumarlar Köyü kadınları köylerine Doğu Biga Madencilik ile yapılan protokol doğrultusunda Altın Zeybek 2 Baraj suyunun altın madenine verilmesine karşı tepkili. Köylüler, ‘madene verilecek suyumuz yok’ diyerek, barajın yapıldığı bölgeye yürüyüş düzenledi.22-12-2019 20:27

İleri Haber

Çanakkale’nin Çan ilçesine bağlı Kumarlar Köyü’nde 600-650 yıllık geçmişi olan yaylada hiçbir ÇED ve bilgilendirme toplantısı yapılmadan, ‘ÇED’e gerek yok’ söylemi ile Alamos Gold Firması’nın Kirazlı Madenine su kaynağı için Altın Zeybek 2 barajı yapılmaya başlandı. ÇED raporu alınmadan yapılan baraj, köylüyü isyan ettirdi. Zaten su sorunu çeken köylü var olan suyun da baraj için gasp edilmesine karşı çıkıyor.

‘ALTINSIZ YAŞANIR SUSUZ YAŞANMAZ’

Barajın yapılmasına karşı çıkan Kumarlar köyündeki kadınlar, köy meydanında toplanarak barajın yapıldığı bölgeye yürüyüş düzenledi. Baraj setinin üzerinde yüksek sesle tepkilerini dile getiren kadınların eylemine Çanakkale’den, Kepez ve Bayramiç’ten ve çevre köylerden gelenler ile Çan Çevre Derneği ve Kirazlı Balaban mevkiinde nöbet tutan Her Yer Kazdağları da destek verdi.

Eylemde ‘madene verilecek suyumuz yok’ pankartı taşıyan kadınlar ‘örgütlü halkı hiçbir kuvvet yenemez’, ‘altınsız yaşanır, susuz yaşanmaz’ sloganlarını attı.

Köyün yaylası üzerine baraj çalışmaları yapıldığı anlatılan eylemde, yapılan çalışmaların ÇED raporunun dahi olmadığı ifade edildi.

Eylemde ilk konuşmayı yapan avukat Ümran Aydın, şirketin suyu nasıl kullanacağını anlatarak, firmanın internet sitesinde toplam suyun 450 milyon metreküpün şirket tarafında kullanılacağını, köyün kullanacağı suyun ise sadece 48 Milyon metreküp olduğunu belirtti.

‘MADENE VERECEK SUYUMUZ YOK’

Eylemde konuşan köylüler, “Sadece çiftçilik için değil içme suyu için dahi bu suya ihtiyacımız var. Sularımız zaten evimizde akmıyor. Baraj yapılmaya başlandığında köyümüz için yapıldığını düşünüyorduk. Daha sonra altın madeni için yapıldığını öğrendik. Bizim köyümüzden madene verecek suyumuz yok. İçme suyumuz dahi kesildi. Evlerimizde ahırlarımızda sularımız kesildi. Bu saatten sonra buna müsaade etmek istemiyoruz. Hele bir zehir için buradan su pompalanmasına karşıyız. Suyumuzu vermek istemiyoruz. Kumarlar suyu ile Çanakkale zehirlenmesin.

Burada hayvanlarımızı var. İleride seramız var. Kurşun madeni çaya sürekli zehir akıtıyordu. Koyunlarımız öldü. Bunu ilgili kurumlara ilettik. Ancak hiçbir şekilde cevap alamadık. Şu anda burada bir baraj yapılıyor ve çok mağduruz” dedi.

Eylemin ardından köy meydanında gelenlere yemek dağıtan köylü kadınlar, yemeğin ardından meydanda gerçekleştirilen müzik-şiir dinletisine katıldı. Köyün çocukları alanda yapılan Hacivat Karagöz oyunu ile eğlendi.

Etkinlikler Kumarlar Köyü’ndeki suyun Alamos Gold tarafından gasp edilmesini anlatan ‘Su Yolu: Bir Madencilik Hilesi’ isimli belgeselin gösterimi ile son buldu.