Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yangın bölgesindeki otel patronlarına destek açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanı otel patronlarına destek olacaklarını açıklayarak, 'Esnek şekilde bu dönemi atlatmalarını el birliğiyle sağlayacağız inşallah. Firma bazında bankalarımız destek olacak' dedi21-08-2021 13:49

Geçtiğimiz ay Türkiye’nin pek çok bölgesinde peş peşe meydana gelen yangınlar eksik önlemler nedeniyle günlerce söndürülememişti. Yangınlarda hayatını kaybeden yurttaşların yanı sıra pek çok yurttaş evini ve geçim kaynaklarını kaybetmiş, farklı ülkelere yapılan yardım çağrıları ise AKP tarafından saldırıyla karşılanmıştı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yangınların ardından bölgedeki turistik otellere kredi yardımı yapılacağını ve Marmaris’in turistik çekiciliğini artırmak için tanıtımlara öncelik verileceğini duyurdu.

Ersoy, Marmaris’te “turizm sektörü temsilcileri”yle düzenlenen toplantının ardından yaptığı açıklamada “Kıyı kentlerdeki turizm bölgelerinde yatırımcıların finansmanlarıyla ilgili bir sıkıntı oluştuğunu” söyledi ve şunları ekledi: “Bu bağlamda biz Bankalar Birliğiyle bir görüşme yaptık ve Bankalar Birliği, bu ay ki toplantısını yangın afetinden en çok etkilenen Marmaris bölgesinde yapma kararı aldı”. Marmaris’teki büyük otellerin patronlarını da toplantıya davet ettiklerini söyleyen Ersoy şunları ekledi: “Ağustos ayından itibaren Haziran’a kadar ki ‘ölü sezon’ dediğimiz dönemdeki kredi ana para ve faizleriyle ilgili ‘Nasıl bir yapılandırma yapabiliriz, 2023 ve sonrasına nasıl öteleyebiliriz?’ gibi bankacılarla nasıl esnek çalışabilecekleriyle ilgili fikir birliğinde olduk. Bu bağlamda gerekli çalışmaları yapıp hızlı şekilde hayata geçireceğiz. İhtiyaç sahiplerini ihtiyaç bazında, firma bazında bankalarımız tek tek çalışarak destek olacaklar”.

AFET BÖLGESİNDEKİ OTELLERE YARDIM YAPILACAK

Ersoy, Marmaris başta olmak üzere afet bölgesi kapsamındaki otellere yardım yapılacağını belirterek sözlerine şunları ekledi:

“Esnek şekilde bu dönemi atlatmalarını el birliğiyle sağlayacağız inşallah. Marmaris bölgesi yangından en çok etkilenen yerlerden birisi ama burada hayat normale döndü. Biz Turizm Geliştirme Ajansı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak Marmaris’e tanıtım anlamında öncelik veriyoruz. Yeni tanıtım filmlerimizi devreye alıyoruz. Hem Türkiye’de hem mevcut dış pazarlarında bu tanıtıma hızlı şekilde başlıyoruz. Öncelikli olarak dijital pazarlarda ama önümüzdeki sezon için Marmaris için pazar çeşitlemesi çok çok önemli. Dalaman Havalimanı için çok çok önemli. Bu bağlamda Ege’ye özel tanıtımları Dalaman’a, Marmaris’e yönelik ayrı tanıtım destekleriyle 2022 ve 2023 boyunca da turizm geliştirme ajansımız devam edecek.

Marmaris’teki turist profilimizi çeşitlendirmek üzerine yapacağız bunları. Marmaris’in eskiden olduğu kadar Türkiye’nin en güçlü ve en popüler turizm bölgesi olmasını gerçekleştireceğiz diye düşünüyorum.”