Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: Otellerin yüzde 50’sini açabilirsek iyi olacağını düşünüyorum

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: Otellerin yüzde 50’sini açabilirsek iyi olacağını düşünüyorum

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, CNN Türk’te katıldığı programda "Bu yıl için otellerin yüzde 50-60'ını açabilirsek, iyi olacağını düşünüyorum" dedi.

CNN Türk’te Hakan Çelik’in sorularını yanıtlayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, otellere hangi kritlere göre sertifika verileceği, açık büfe, tatil fiyatları, kruvaziyer turizme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ersoy, "Bu yıl beklentiyi yüksek tutmamak lazım. Ama ben bu yıl için otellerin yüzde 50-60'ını açabilirsek, iyi olacağını düşünüyorum" dedi.

Ersoy'un açıklamalarından satırbaşları:

"Bir sertifikasyon belgelendirme prosedürü hazırladık. 132 maddelik kriterler bugünden itibaren tga.gov.tr adresinde yayımlandı. Sertifikasyonda temel kriter sosyal mesafe. İkinci konu hijyen, üçüncü konu personelin eğitimi, dördüncü kural da tüm bunların denetimi.

Açık büfelerde sunum şekli değişecek. Siz ne kadar istediğinizi söyleyeceksiniz, aşçı size o kadar verecek.

Bu yıl önceliğin fiyat olduğunu düşünmüyorum, hareketi başlatmanın öncelik olduğunu düşünüyorum. İkinci üçüncü aşamada fiyat hesabı yapılır ama şu aşamada bunu kimsenin düşüneceğini zannetmiyorum.

Charter olmuş tarifeli olmuş durumun içeriğini değiştirmiyor, havacılık söz konusu olduğu zaman uluslararası otoritelerin alacağı kurallar çalışmaya başlayacak. Hava trafiği dünya ekonomisi için önemli, bunu başlatamazsanız sistem çöker, dijital iletişim bir yere kadar.

Kruvaziyer turizminin yaz ortasına veya biraz daha sezon sonuna kayacağını düşünüyorum. Orada protokoller oluşmadı daha… Galatport 5 Nisan'da hazırdı, şimdi daha da hazır hale gelir, gemi yanaşıyorum dediği anda alabilecek durumda."