Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy: Bir terslik olmazsa 28 Mayıs gibi iç turizm hareketiyle inşallah turizm başlar

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yeni tip koronavirüs salgınının turizme etkileri ve beklentilere ilişkin açıklamalarda bulundu.16-05-2020 22:06

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınının turizme etkileri ve beklentilere ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Ersoy "iç turizm hareketiyle inşallah turizm başlar" derken, Türkiye'yi etkisi altına alan salgın henüz tam anlamıyla kontol altına alınamamışken turizm faaliyetleri için mayıs ayının sonuna dikkat çekti.

Eroy, ‘’Bir terslik olmazsa 28 Mayıs gibi iç turizm hareketiyle inşallah turizm başlar. Haziran ortalarından sonra da dış turizmin belli ülkelerde başlayacağını düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

‘OTELLERİ KAPATMADIK’

Koronavirüs salgınında en riskli yerlerden biri olan otellerin kapatılmadığını ifade eden Ersoy:

‘’Otelleri kapatmadık, hava ve kara trafikleri durdurulduğu için tesisler kendileri kapatmak zorunda kaldı. Genelgeler ve kriterler konusunda gerekli adımları attık. Güvenli algının tamamen sağlanması gerekiyor. Bunun için de detaylı bir sertifikasyon programı başlattık. Dünyada ilk oldu, AB de benzer bir çalışma yapma kararı aldı.’’ dedi.

UÇUŞLAR MAYIS SONUNDAN İTİBAREN BAŞLAYABİLİR

"İç hat uçuşları, benim öngörüm, toplum disiplininde gevşeme olmazsa, veriler de aşağıya doğru gitmeye devam ederse mayıs sonu açılır diye inanıyorum. Yurt dışı uçuşları haziran içinde birçok noktada başlar diye aynı şekilde düşünüyorum. Asya trafiği sanki açılabilir gibi gözüküyor. Çin, Güney Kore gibi birçok ülkede düzelmeler hızlı şekilde var. Onlar sanki öncelikli açılacakmış gibi. Avrupa ülkelerinde çok ciddi düzelmeler var."