Kulis: 'Şentop Meclis Başkanı, peki kabine değişecek mi?'

“Meclis Başkanlığı kulislerini yazarken haber pat diye geldi. Binali Yıldırım, Meclis Başkanlığı’na aday olmadığını açıkladı. Bu durumda Mustafa Şentop yeni dönemde de Meclis Başkanlığı’na devam edecek" ifadelerini kullandı.19-06-2020 12:56

İleri Haber

Yandaş yazar Abdülkadir Selvi, AKP’de Meclis Başkanlığı konusunun netleştiğini ancak kabine değişikliğinin düşünülmediğini söyledi. Selvi, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine değişikliği için şu aşamada bir ihtiyaç görmediği söyleniyor. Yani bir süre daha Bakanlar Kurulu değişmeyecek. Ne zaman olacağına ise Erdoğan karar verecek” dedi.

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, bugünkü köşesinde AKP’den kulis bilgilerini derlediği “Şentop Meclis Başkanı peki kabine değişecek mi?” başlıklı bir yazı kaleme aldı. “Meclis Başkanlığı kulislerini yazarken haber pat diye geldi. Binali Yıldırım, Meclis Başkanlığı’na aday olmadığını açıkladı. Bu durumda Mustafa Şentop yeni dönemde de Meclis Başkanlığı’na devam edecek. İsterseniz önce en sondan başlayayım” ifadelerini kullanan Selvi’nin derlediği kulis bilgileri şöyle:

Meclis Başkanlığı için Binali Yıldırım ve Mustafa Şentop isimleri gündemdeydi. Binali Yıldırım, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olduğu için Meclis Başkanlığı’ndan istifa etmişti. Binali Yıldırım tekrar bu göreve mi getirilecek, yoksa Mustafa Şentop ile mi devam edilecek derken, 30 Haziran’da AK Parti grubunda temayül yoklaması yapılacağı açıklandı.

Bu bir işaretti.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan, cumhur ittifakı ortağı olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin kanaatine büyük önem veriyor. Erdoğan ile Bahçeli, çarşamba günü görüştüler. Meclis Başkanlığı’nı konuştular. Bahçeli’den sonra Erdoğan, Meclis Başkanı Mustafa Şentop’u kabul etti. Bu da bir göstergeydi.

Ama hem Binali Yıldırım, hem de Mustafa Şentop bu süreci çok düzeyli bir şekilde götürdüler.

Örneğin Şentop, Cumhurbaşkanı ile görüştükten sonra tek bir kelime etmedi. Hatta çok sevinçli bir görüntü dahi vermemeye özen gösterdi. Binali Yıldırım da arkasında Başbakanlık ve Meclis Başkanlığı gibi görevleri bırakmış birisinin olgunluğuyla hareket etti. Binali Yıldırım dün yanında kalabalık bir milletvekili grubuyla Meclis’e geldi. Gazeteciler etrafını sarınca, “Ben bu kulise geldiğim zaman hemen ‘Binali Bey aday oluyor, adaylığını açıklayacak’ deniliyor” dedi. O anda tecrübeli parlamento muhabiri Nagehan Akbulut, “Aday mısınız?” diye sordu. Binali Yıldırım, “Aday değilim” diye karşılık verdi. Binali Bey, “Kesin mi, son kararınız mı?” sorularına ise “Kesin, son kararım” diye karşılık verdi. Hatta “Siz aday olmasanız da aday gösterilirseniz” denildi. Yıldırım, “Aday olmayınca aday gösterilmez herhalde” diye yanıt verdi. Binali Yıldırım’ın aday olmayacağını açıklamasıyla birlikte Mustafa Şentop’un yeni dönemde de Meclis Başkanlığı’nı sürdürmesi kesinleşmiş oldu.

BAKANLAR KURULU DEĞİŞMİYOR

Meclis Başkanlığı konusu netleşti. Peki ona bağlantılı olarak kabine değişikliği olacak mı? Güvenilir kaynaklardan edindiğim bilgiye göre bu aşamada Bakanlar Kurulu değişikliği düşünülmüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine değişikliği için şu aşamada bir ihtiyaç görmediği söyleniyor. Yani bir süre daha Bakanlar Kurulu değişmeyecek. Ne zaman olacağına ise Erdoğan karar verecek.