Kulis: 'Muharrem İnce seçim akşamına dair belge açıklayacak'

İnce’nin sessizliğini 12 Ağustos’ta bozacağı ve bir basın toplantısı düzenleyeceği iddia edildi.07-08-2020 13:46

CHP’den ayrılıp yeni parti kuracağı iddiaları güçlenen Muharrem İnce’nin 12 Ağustos’ta bir basın toplantısı düzenleyeceği ve 24 Haziran seçim akşamına dair belge açıklayacağı öne sürüldü.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Olağan Kurultayı’nın ardından partiden ayrılarak yeni parti kuracağı öne sürülen Muharrem İnce, Ankara’da bir ofis kirayarak, çalışmalarını buradan sürdüreceği belirtildi. İnce’den yeni parti kuracağına dair henüz bir açıklama gelmedi.

12 AĞUSTOS’TA BASIN TOPLANTISI

Öte yandan Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya’nın aktardığı kulis bilgilerine göre ise İnce’nin sessizliğini 12 Ağustos’ta bozacağı ve bir basın toplantısı düzenleyeceği iddia edildi.

Küçükkaya, haberinde İnce’nin 24 Haziran seçim akşamına dair bir belge açıklayacağı ifade edildi.

‘BELGE AÇIKLAYACAK’

Haber şöyle:

Muharrem İnce “yeni parti” çıkışının ardından başlayan polemiğin büyümesi üzerine 12 Ağustos Çarşamba günü açıklama yapma kararı aldı. Eylül ayı başında yapmayı planladığı bu açıklamayı öne çekmenin gerekçesini “ismi üzerinde oluşan siyasi tartışma rüzgârının boyutunun büyümesi” üzerine “strateji” değiştirme olarak düşünebiliriz. Peki, İnce 12 Ağustos’ta ne açıklayacak?

Edindiğim bilgiye göre açıklayacağı konunun başlığı kamuoyunda, CHP tabanında Muharrem İnce’nin ortadan kaybolmakla eleştirildiği “Cumhurbaşkanlığı seçim gecesiyle” ilgili... Özetle İnce ve yakın ekibinin iddiası, “CHP 60 bin sandığa gözlemci koymadı” olacak...

CHP Genel Merkezi’nin bu hamleden ve içeriğinden “kuvvetle ihtimal” haberdar olduğu kulisi de gelen bilgiler arasında. İnce’nin bu iddiasını belgeleriyle açıklaması bekleniyor. Bu noktada, İnce’nin açıklamayı yaptığı gün, “böylesi önemli bir açıklamayı yapmak, belgeyi duyurmak için neden iki yıl beklediği” sorusuna da yanıt vermesi gerekiyor. İnce’nin açıklamasını 12 Ağustos’tan daha erken bir tarihe çekme, öne alma ihtimali de bulunuyor...