Kulis: Belediyelerdeki değişimin arkasında erken seçim ve kabine revizyonu var

2018 yılının Temmuz ayında erken seçim yapılacağı ve kabinede yeniden değişikliğe gidileceği iddiası kulislerde dolaşıyor.23-10-2017 06:42

Belediye başkanlarının değiştirilmesi gibi adımlar atılmasının, ‘sert ve keskin’ kararların uygulamaya konulmasının arkasında, erken seçim yapma planının yattığı ve ülkeyi seçimlere götürecek hükümetin de bu nedenle revize edileceği konuşuluyor.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın aktardığı kulis bilgisine göre, AKP son yaptırdığı ankette, kararsızların oyu dağıtılınca, yüzde 50 bandını yakalayabileceğini gördü. Bu sonucun önümüzdeki 2 yıllık süreçte daha iyiye evrilmeyeceği, dünya konjonktürüne bağlı olarak hem ekonomi hem de siyasette yaşanacak gelişmelerin bu oranı yakalamayı güçleştireceği iddia ediliyor. 2019’a kadar olan süreçte güç kaybının önlenmesi, Meral Akşener’in kuracağı partinin tabanda karşılık bulmasına fırsat tanınmaması gerektiği dillendiriliyor. Bu aşamada, MHP’nin varolan ‘sınırlı’ desteğine de güveniliyor.

Bu değerlendirmeyi yapanlar, 2019 Mart’taki yerel seçimden önce 2018 Temmuz sonunda ‘Cumhurbaşkanlığı ve genel seçim yapılabileceğini’ iddia ediyor. Buna paralel olarak kabinede de revizyona gidileceği savunuluyor. 

Parti kurmaylarının ise tüm bu iddialarla ilgili olarak, erken seçim olmadığına dair yapılan açıklamalara atıfta bulunduğu  belirtiliyor.