Kulis: 'AKP'liler arasında ağırlıklı beklenti Kasım 2022'de seçim olması'

Gazeteci Muharrem Sarıkaya, CHP lideri Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti lideri Akşener'in AKP'yi erken seçime zorlamak istediğini belirtirken; Ankara'da AKP'liler arasındaki beklentinin de seçimlerin Kasım 2022'de yapılması olduğunu aktardı.25-11-2021 10:47

TL'nin tarihihin en düşük seviyesine inmesi, art arda gelen zamlar ve hayat pahalılığı nedeniyle yurttaşlar Türkiye'nin dört bir yanında AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın istifası ve erken seçim talebiyle sokaklara çıkarken, söz konusu talepler siyasi partiler tarafından da uzun süredir dile getiriliyordu. Gazeteci Muharrem Sarıkaya da, seçim gündemine ilişkin kaleme aldığı yazısında "Ankara’da AK Partililer arasında dahi ağırlıklı beklenti 2022 Kasım’ında bir seçimin olacağı noktasında" bilgisini paylaştı.

Sarıkaya, Habertürk'teki yazısında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ve İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in yapacaklarını duyurduğu mitinglerle 'seçimi zorlamayı amaçladıklarını' belirtti. Erdoğan erken seçimin 2023'te yapılacağını dile getirse de Sarıkaya, AKP'liler arasında beklentinin 2022 Kasım olduğunu yazdı. 

'TÜRKİYE UZUN SÜREDİR SEÇİM İKLİMİNE GİRDİ'

Sarıkaya'nın yazısından ilgili bölüm şöyle:

"Bir gerçek var ki Türkiye uzun süredir zaten seçim iklimine girdi… Bundan sonraki seçim erken değil, ancak zamanından bir süre önce yapılmış seçim olur… Bugün seçim kararı alınması halinde dahi, kış koşulları dikkate alındığında Mart sonundan önce seçim olması ihtimali düşüktür. Seçime bir yıl kala yapılan bütün seçimler de zamanından biraz önce yapılmış seçim olarak kabul edilir.

Ankara’da AK Partililer arasında dahi ağırlıklı beklenti 2022 Kasım’ında bir seçimin olacağı noktasında… Muhalefet ise bunu mümkün olduğunca ilkbahara çekme gayretinde, çünkü Haziran’da yapılan seçimlerin hiçbiri AK Parti’ye iyi gelmedi. İstanbul Haziran yerel seçimi ve öncesinde Kasım seçimi ile yenilenen 2015 Haziran seçimi de bunun sağlaması…"