Kulis: 'AK Parti 'çocuk yaşta evliliğe af' düzenlemesini Meclis gündemine getirmeye hazırlanıyor'

Sarıkaya, iktidarın gündeminde olan "çocuk yaşta evliliğe af" düzenlemesinin bu dönem TBMM gündemine getirilebileceğini söyledi.18-06-2020 12:36

İleri Haber

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, “çocuk istismarına af” düzenlemesinin bu dönem Meclis gündemine getirilebileceğini yazdı.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, bugünkü köşesinde “Çoklu operasyon gücü…” başlığıyla bir yazı kaleme aldı. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli görüşmesinin ardından edindiği kulis bilgilerini yazan Sarıkaya, iktidarın gündeminde olan "çocuk yaşta evliliğe af" düzenlemesinin bu dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) gündemine getirilebileceğini söyledi.

MECLİS ÇALIŞMASI BUNUN İÇİN UZATILACAK!

Sarıkaya, "MHP dahil bütün partilerde 15 Temmuz sonrasında tatile girileceği beklentisi varken dün AK Parti grubuna yansıyan haberlere bakılırsa Genel Kurul’un Ağustos başına kadar çalıştırılması hedefleniyor. Zaten TBMM gündeminde şu an Rekabet Yasası, tarıma destek ile ilgili düzenleme ve üçüncü yargı paketi bulunuyor. Bu paketlerin çıkmasının hemen ardından ikinci bir paketin Meclis’e geleceği bilgisi kulislere yayıldı. Aktarılanlara bakılırsa AK Parti, Barolar Yasası olarak isimlendirilen kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütlerine ilişkin düzenlemeyi de bu dönem getirmekte kararlı.Nispi temsil sisteminden vazgeçen AK Parti, çoklu baro uygulamasına geçilmesi konusunda ısrarlı. Bunun yanı sıra salgın nedeniyle ara verilmesi dolayısıyla gündeme gelmeyen küçük yaşta evlenenlere ilişkin af düzenlemesinin de bu kapsamda ele alınması bekleniyor." ifadesini kullandı.

Sarıkaya'nın yazısının ilgili kısmı şöyle:

“Düzenlemede daha önce kadın ile erkek arasında belirli bir yaş farkı konulmuştu ancak son düzenlemede bu fark kaldırılıp Medeni Kanun’da ne emrediyorsa ona uyulmasına karar verilmişti.Muhalefet parti liderlerinin tepkisini çeken düzenleme, dikkat çeken bir şekilde her partiden bir grup milletvekilinin desteğini görüyor. Buna da 'Evliliklerinin üzerinden 10 yıl geçmiş ilk çocuk olunca erkek cezaevine girmiş ama sonraki üç çocuğu cezaevindeki pembe oda buluşmaları sırasında yapmışlar' gerekçesini getiriyor.Buna bir de Milli Savunma ile ilgili bazı düzenlemeler de eklendiğinde CHP’nin sert muhalefeti sürmesi halinde, bu denli fazla paketi bir çırpıda bırakın Temmuz sonunu, Eylül’e kadar tamamlamak olası değil.”