Küba'nın yeni anayasası onaylandı

Küba'nın anayasa reformu parlamentoda onaylandı. Yeni anayasa oy birliği ile kabul edildi.23-07-2018 10:49

Küba'nın piyasa ekonomisine daha fazla açılmasını ve medeni hakların iyileştirilmesini öngören yeni anayasası parlamentoda onaylandı. 224 maddeden oluşan Küba'nın yeni anayasası oy birliği ile kabul edildi. Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel oylamadan sonra yaptığı açıklamada "anayasa reformunun Küba'nın birliğine ve devrime güç katacağını" söyledi.

Yeni Küba Anayasası 2016 yılında ölen devrim lideri Fidel Castro'nun doğum günü olan 13 Ağustos ile 15 Kasım arasında kamuoyunda tartışıldıktan sonra referanduma sunulacak. Diaz-Canel, Kübalıları ‘aktif ve bilinçli' bir şekilde tartışmaya katılmaya çağırdı. Devlet başkanı 'her Kübalının hür bir şekilde fikrini açıklayabileceğini ve ülkenin geleceğini yansıtacak bir anayasa metninin ortaya çıkmasına katkıda bulunabileceğini' belirtti.

Yeni Küba Anayasası Komünist Parti tarafından da onaylandı. Meclisteki anayasa reformuyla ilgili görüşmeler cumartesi günü başlamıştı ve hafta başında sona ermesi öngörülmekteydi.

CİNSEL YÖNELİM TEMELLİ AYRIMCILIK YASAKLANIYOR

Küba’da yeni anayasa taslağında cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim temelli ayrımcılık yasaklanıyor; evlilik, “iki kişinin gönüllü birlikteliği” şeklinde tanımlanıyor.

Özel mülkiyeti yasalaştıran yeni anayasadaki reformlar arasında, iktidarın devlet başkanıyla başbakan arasında paylaştırılması ve başbakanlık makamının yeniden ihdası da bulunuyor. "Komünist toplum yaratma" hedefi yeni anayasada yer almıyor. 

SOSYALİZMİN OTURTULMASI AMAÇLANACAK

DW Türkçe'nin haberine göre yeni anayasa ile Komünist Parti’nin önderliğininin garanti altına alınması ve ‘komünist toplum’ yaratmak yerine sosyalizmin oturtulması amaçlanacak. Yeni anayasanın 1976 yılında Sovyetler Birliği döneminden kalma anayasanın yerini alıp siyasi ve ekonomik değişiklikleri yansıtması ve tek partili rejimin geleceğini garanti altına alması amaçlanıyor.