Küba'nın koronavirüs aşısı Abdala'nın yüzde 92,28 oranında etkili olduğu duyuruldu

Küba'da faz-3 testleri tamamlanan Abdala isimli aşının koronavirüse karşı etkililik oranının yüzde 92,28 olduğu açıklandı.22-06-2021 08:28

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşıları için bir süredir çalışmaların yürütüldüğü Küba, 'Abdala' ismi verilen aşısının yüzde 92,28 oranında etkinlik gösterdiğini açıkladı.

Küba Genetik Mühendisliği ve Biyoteknoloji Merkezi (CIGB) tarafından yapılan Twitter paylaşımında, üretilen anti Covid-19 dozunun etkinliğinin yüzde 92,28 olduğu belirtilerek, "Küba'nın bugün 5 aşı adayı var, yüzde 62 etkinlik ile Soberana 02 ve yüzde 92,28 etkinlik oranıyla Abdala zaten aşı olarak kabul ediliyor. Küba, kendi öz imkanlarıyla nüfusunu aşılayan ilk ülke olacak" ifadesi kullanıldı.

'GURUR DUYULACAK BİR OLAY'

Küba Devlet Başkanı Miguel Díaz-Canel de Twitter'dan aşı haberlerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyduklarını dile getirerek, "Soberana 02 ve Abdala aşılarının başarılı çıkan sonuçlarının sevinciyle size bu haberleri veriyorum. Abdala'nın etkinliği gurur duyulacak bir olay. Tüm engellere rağmen bilim insanlarımız bize çok etkili 2 aşı verdiler"dedi.

Küba, 19 Mart'ta çalışmaları devam etmekte olan aşılardan birinin insan denemeleri için onaylandığını ve 19 ila 80 yaşları arasında yaklaşık 48 bin kişi üzerinde deneneceğini açıklamıştı.