Küba'da 1 Mayıs sağlık çalışanlarına adandı

Yeni tip koronavirüs nedeniyle bu sene kitlesel kutlamaların yapılamadığı Küba'da 1 Mayıs 'beyaz önlüklü ordu' olarak nitelendirilen sağlık çalışanlarına adandı.02-05-2020 00:18

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle kitlesel kutlamaların yapılamadığı Küba'da 1 Mayıs 'beyaz önlüklü ordu' olarak adlandırılan sağlık çalışanlarına adandı.

Küba'da geçen yıllarda görkemli kutlamalarla geçen 1 Mayıs, bu sene yetkililerin yönlendirmesiyle evlerde kutlandı.

Euro News'te yer alan habere göre, Kübalı İşçi Konfederasyonu Yöneticisi Ulises Guilarte devlet televizyonunda yaptığı konuşmada bu sene 1 Mayıs'ın "beyaz önlüklü orduya" yani yurt içinde ve yurt dışında salgınla mücadele eden Kübalı doktorlara adandığını söyledi.

KİŞİ BAŞINA DÜŞEN DOKTOR SAYISI EN YÜKSEK ÜLKE

Dünyada kişi başına düşen doktor sayısının en yüksek olduğu ülkede uzun yıllardır sağlık diplomasisi yürüterek birçok ülkeye sağlık hizmeti ihraç ediyor. Ada ülkesi bu salgında da 20'den fazla ülkeye doktor gönderdi.

Mart ayında ilk Covid-19 vakasının görülmesinin ardından Küba'da tüm sınırlar kapatıldı, eğitim, toplu taşıma ve grup faaliyetleri durduruldu. Ülkede tanısı konulan Covid-19 vaka sayısı bin 600'ün altında ve şu ana kadar 64 kişi hayatını kaybetti.