Küba ilk koronavirüs takip uygulamasını geliştirdi

Küba Yüksek Eğitim Bakanlığı, ETECSA ve Sağlık Bakanlığı'nın ortak projesiyle Küba'nın geliştirdiği ilk koronavirüs takip uygulaması kullanıma açıldı. 29-04-2020 10:04

Küba'nın geliştirdiği ilk yeni tip koronavirüs (Covid-19) takip uygulaması kullanıma açıldı. Uygulama, Küba Yüksek Eğitim Bakanlığı, devlet tarafından işletilen telekomünikasyon şirketi ETECSA ve Sağlık Bakanlığı'nın ortak projesi sonucu geliştirildi.

Telesur'da yer alan habere göre, Sağlık Bakanı Jose Angel Portal, "Uygulamanın kullanılmaya başlandığı üç gün içinde 6 kişi izolasyon merkezlerine, 3 kişi de hastanelere sevk edildi. En fazla bildirilen Covid-19 semptomları ateş, baş ağrısı ve öksürük oldu" dedi.

Küba'nın Bilgisayar Bilimleri Üniversitesi'nde görevli 20'ye yakın mühendis, yaklaşık 200 kişinin de katkısıyla, koronavirüs vakalarının erken tespitine yönelik bu sistemin geliştirilmesi için çalışmalar yürüttü. Proje lideri Alain Peiria, Xinhua'ya yaptığı açıklamada, "Uygulamaya gönderilen bildirimleri sağlık yetkililerine gönderdik. Ardından, sağlık çalışanları, semptomları bildiren insanları ziyaret ederek durumları hakkında karar verdi. Uygulama böyle çalışıyor" dedi.

'TEKNOLOJİK PLATFORMLARIN BÜYÜK BÖLÜMÜ ÇİN'DE GELİŞTİRİLDİ'

Uygulamaya gelen bildirimler hakkında konuşan üniversite rektörü Raidel Montesinos, "Bildirimlerin çoğu, virüsün en çok etkilediği Havana ve Villa Clara'dan geliyor" açıklamasında bulundu.

Üniversitenin rektör yardımcısı Yanio Hernandez de, Küba'nın Çin'de geliştirilen takip uygulamasının etkililiği üzerinde çalışmalar yürüttüğünü söyledi. Hernandez, "Üzerinde çalıştığımız teknolojik platformların büyük bir bölümü Çin'de geliştirildi. Bu nedenle Çin deneyimi, bizim için değerli oldu" diye konuştu.

ÜLKEDE İNTERNETE ERİŞİM ARTIYOR

Hükümetin internet altyapısına yaptığı yatırımlarla birlikte, Aralık 2018'den bu yana ülkede 2 milyondan fazla kişi telefon üzerinden internete erişebiliyor.

Küba İletişim Bakanlığı'nın verilerine göre, ülkede 6 milyondan fazla internet kullanıcısı bulunuyor.

Küba'da şu ana kadar bin 377 vaka görüldü, 51 kişiyse virüs nedeniyle yaşamını yitirdi.