Kriz ve zamların sonucu: Milyonlarca kişi elektrik faturasını ödeyemedi

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, 2019 yılının 9 aylık döneminde 3 milyon 365 bin 784 kişi hakkında elektik faturasını ödeyemediği için işlem yapıldığını söyledi.14-12-2019 11:11

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş'ın soru önergesine verdiği yanıtta 2019 yılının 9 aylık döneminde 3 milyon 365 bin 784 kişi hakkında elektik faturasını ödeyemediği için işlem yapıldığını ifade etti. 

CHP'li Demirtaş, Meclis'teki bütçe görüşmeleri sırasında, elektrik ve doğalgaz fiyatlarına yapılan zamlara değindi. Demirtaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na “Kış, aylarında da elektrik ve doğalgaza zam yapılacak mı?” diye sordu. CHP’li Demirtaş, Bakan Fatih Dönmez’den son 1 yıl içinde elektrik ve doğalgaz borcunu ödeyemeyen abone sayılarını da açıklamasını istedi.

Enerji Bakanı Dönmez, CHP'li Demirtaş’ın soru önergesine verdiği yanıtta ekonomik krizin yurttaşları nasıl etkilediğini bir kez daha ortaya koydu. Dönmez, soru önergesine verdiği yanıtta 2019 yılının 9 aylık döneminde elektrik faturasını ödeyemediği için 3 milyon 365 bin 784 kişi hakkında işlem yapıldığını söyledi. Demirtaş ise AKP iktidarının yerel seçimden önce zam yapılmayacağını söylemesine rağmen vatandaşların insafsız zamlarla karşı karşıya kaldığını dile getirdi.