Kriz, İşsizlik, Umutsuzluk: Tüketicinin Güveni Düştü!

TÜİK ve TCMB'nin yürüttüğü Ağustos ayı tüketici güven endeksi verilerine göre tüketiciler ekonomik durumun daha da kötüye gitmesini bekliyor.17-08-2018 10:54

İleri Haber

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ortaklığıyla yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan "tüketici güven endeksi"nin Ağustos ayı raporu yayınlandı. Tüketici güven endeksi Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 6,5 oranında azalırken, Temmuz ayında 73,1 olan endeks Ağustos ayında 68,3'e düştü. 

Raporda yer alan verilere göre hanenin maddi durum beklentisi geçtiğimiz aya göre düşerken tüketicilerin genel ekonomik durum beklentisinde de azalışın olması dikkat çekti. Bu düşüş, tüketicilerin gelecek dönemde ekonomik durumun daha kötü olacağı yönünde beklentisi olmasından kaynaklanıyor.

HANENİN MADDİ DURUM BEKLENTİSİNDE DÜŞÜŞ

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre %7 oranında azalarak Ağustos ayında 85,5 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha kötü olacağını bekleyenlerin artmasından kaynaklandı.

TÜKETİCİLER EKONOMİK DURUMUN DAHA KÖTÜ OLACAĞINI DÜŞÜNÜYOR

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi Temmuz ayında 96,3 iken, Ağustos ayında %8,3 oranında azalarak 88,3 değerine düştü. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha kötü olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin bir önceki aya göre artmasından kaynaklandı.

İŞSİZ SAYISINDA ARTIŞ BEKLENTİSİ

İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre %3,6 oranında azalarak Ağustos ayında 74,1 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında artış bekleyenlerin yükselmesinden kaynaklandı.

TASARRUF ETME İHTİMALİ AZALDI

Tasarruf etme ihtimali endeksi Temmuz ayında 27,1 iken, Ağustos ayında %6,6 oranında azalarak 25,3 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali olduğunu düşünen tüketicilerin bir önceki aya göre azalmasından kaynaklandı.