Kremlin'den açıklama: 'Türkiye ile iş birliğimiz Karabağ’da yer almayacak'

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Dağlık Karabağ’da yapılan anlaşmayla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.11-11-2020 16:47

Kremlin Sözcüsü Peskov, Dağlık Karabağ Anlaşması’na ilişkin Türk-Rus barış güçlerinden bahsedilmedi. Bu konu hiçbir zaman ele alınmadı" dedi. Peskov ayrıca, "Türkiye ile işbirliğimiz Karabağ’da yer almayacak, Azerbaycan topraklarında yer alacak" ifadelerini kullandı.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Dağlık Karabağ’da yapılan anlaşmayla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye’nin barış gücü kuvvetlerine dahil edilip edilmediği sorusuna cevap veren Peskov, “Hayır, Türk-Rus barış güçlerinden bahsedilmedi. Bu konu hiçbir zaman ele alınmadı. Türkiye ile işbirliğimiz Karabağ’da yer almayacak, Azerbaycan topraklarında yer alacak. Burada bir gözlem merkezi oluşturulması söz konusu” dedi. (İHA)

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün partisinin Meclis Grup Toplantısında Dağlık Karabağ Anlaşması’na ilişkin şunları söylemişti:

"Türkiye anlaşmanın uygulanmasını gözetmek ve denetlemek üzere bölgede kurulacak ortak barış gücünde Rusya ile birlikte yer alacaktır. Hiçbir sivilin zarar görmemesi bu anlaşmayla sağlanacaktır. İşgal altındaki toprakların ve Karabağ'ın özgürlüğüne kavuşması sürecinde canla başla çalışan diplomatlarımıza teşekkür ediyorum.”