Kremlin: Erdoğan Ayasofya konusunda Putin'e garanti verdi

Kremlin'den yapılan açıklama, Erdoğan ve Putin arasındaki telefon görüşmesinde ele alınan konulardan birisinin Türkiye’de Ayasofya’nın müze statüsünün iptal edilip ibadete açılması olduğu bildirildi.13-07-2020 17:42

Erdoğan ile telefon görüşmesi yapan Putin’in, Ayasofya’nın statüsünün değiştirilmesinin ülkesinde büyük tepki yarattığını ilettiği ve Erdoğan’ın da Putin’e Hristiyanlar için kutsal olan yerlerin korunacağının garantisini verdiği belirtildi.

Sputnik’te yer alan habere göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le ve AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, telefonda görüştü. Putin ile Erdoğan’ın telefon görüşmesine ilişkin Kremlin’den de açıklama yapıldı. Açıklamada, telefon görüşmesinde ele alınan konulardan birisinin Türkiye’de Ayasofya’nın müze statüsünün iptal edilip ibadete açılması olduğu bildirildi.

Putin, söz konusu kararın ülkesinde yarattığı ‘büyük toplumsal tepkiyi’ Erdoğan’a iletti. Kremlin’e göre, Erdoğan da bunun karşısında “Gereken açıklamayı yapıp yabancı ülke vatandaşları dahil dileyen herkesin Ayasofya’ya girebileceğinin ve Hristiyanlar için kutsal olan objelerin korunacağının garantisini verdi.”

GÖRÜŞME İSTEĞİ SARAY’DAN

Türk tarafının isteği üstüne gerçekleştiği belirtilen telefon görüşmesinde ayrıca Erdoğan, Rusya’da gerçekleştirilmesi planlanan anayasa reformu için ülke genelinde yapılan oylamanın başarılı bir biçimde sonuçlanması nedeniyle Putin’i tebrik etti.

İDLİB’DE YAPILAN İŞBİRLİĞİNE ‘YÜKSEK NOT’

Bunun yanında telefon görüşmesinde, Suriye’deki çatışmaların sona ermesi adına Astana üçlüsü mekanizması dahil, ortak çabaların genişletilmesinin önemi üstüne konuşuldu. Putin ile Erdoğan, Rusya ve Türkiye savunma bakanlıkları üstünden Suriye’nin kuzeydoğusunda ve İdlib’de yapılan işbirliğine ‘yüksek not verdiler’.

LİBYA’DA ÇABALAR DAHA AKTİF HALE GETİRELECEK

Rusya ve Türkiye liderlerinin gündeminde Libya da yer aldı. Libya’da askeri güç kullanımının bir an önce sonlanması ve müzakere sürecine geri dönülmesinin gerekliliği üstünde duruldu. Ayrıca liderler, bu konudaki ortak siyasi-diplomatik çabaları aktif hale getirmek konusunda anlaştı.

DİYALOG DEVAM ETTİRİLECEK

Putin ile Erdoğan, yeni tip koronavirüs (Covid) pandemisiyle ilgili durum iyileştikçe karşılıklı turist geliş-gidişlerine yeniden başlanması ihtimali de dahil ikili ilişkileri de ele aldı.

Rusya lideri Putin ayrıca, yeni koronavirüsün yayılımıyla mücadele kapsamında Türkiye’nin bir dizi Rusya bölgesine yardım teklifinde bulunmuş olması nedeniyle minnettar olduğunu belirtti.

Rusya ve Türkiye liderleri telefon görüşmelerinde, en üst düzeyde de olmak üzere ülkeleri arasındaki düzenli diyalogun devam ettirilmesi konusunda anlaştı.