KPSS giriş ücretlerine resmi enflasyonun üzerinde yapılan zam Meclis gündemine taşındı: 'Vicdanınızı sızlatmıyor mu?'

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, KPSS giriş ücretlerine yapılan yüzde 25 zammı Meclis gündemine taşıdı. Bulut, “İşsiz gençlerden bu paraları ödemelerini istemek vicdanınızı sızlatmıyor mu?” diye sordu.08-05-2019 11:13

Tugay Candan - @TugayCandann

Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) giriş ücretlerine gelen yüzde 25'lik zammın ardından KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür Oturumu/Eğitim Bilimleri Oturumu (Her Bir Oturum İçin) 75.00 TL, KPSS Alan Bilgisi Sınavları (Her Bir Oturum İçin) : 50.00 TL, ÖABT (Her Bir ÖABT Alanı İçin)  75.00 TL oldu.

Yapılan bu yüzde 25 zammı Meclis gündemine taşıyan CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi. Bulut,  gençlerin fahiş ücretler ödeyerek girdiği sınavları kazansalar dahi, mülakatlarda elenmesine ve işe yerleştirilmemesine vurgu yaparak, “İşsiz gençlerden bu paraları ödemelerini istemek vicdanınızı sızlatmıyor mu?” diye sordu.

‘ÖSYM İŞSİZ GENÇLERİ GELİR KAYNAĞI OLARAK GÖRÜYOR’

Genç işsizlik oranının 26,7'ye yükseldiği ülkemizde, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) yaptığı sınavların gençler için devlet kapısında iş bulma yolunda bir umut olduğunu belirten Bulut, tüccar zihniyetiyle hareket eden ÖSYM’nin bu umutları sömürerek yıllardır işsiz olan gençleri gelir kaynağı olarak gördüğünü kaydetti.

ENFLASYONUN ÜZERİNDE ZAM

ÖSYM’nin 2018 yılında düzenlediği altı merkezi sınavdan topladığı başvuru ücretleriyle 113 milyon TL kâr elde ettiğini söyleyen Bulut,  bu yıl da 28 Temmuz 2019’da yapılacak KPSS’nin başvuru ücretlerine resmi enflasyonun dahi üzerinde yüzde 25 zam yapılarak 225 TL’ye yükseltildiğini belirtti.  “Genel Yetenek-Genel Kültür” ve “Eğitim Bilimleri” oturumlarının her biri için başvuru ücretinin 75 TL, “Alan Bilgisi” oturumu için başvuru ücretinin ise 50 TL yapıldığını kaydeden Bulut, her bir Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’nin başvuru ücretinin ise 50 TL olduğunu ifade etti.

'GENÇLERİN HAYALLERİ KÖRELDİ'

İşsiz olan milyonlarca gencin geleceğine umut bağladığı sınavlardan iyi puan alsa dahi mülakatta elenmesi ve işe yerleştirilmemesinin yok hayallerini de körelttiğini belirtti.

‘SINAV ÜCRETLERİNİN BELİRLENMESİNDE KRİTER NE?’

Bulut, Milli Eğitim Bakanı Selçuk’un yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

- Sınav ücretleri hangi kritere göre belirlenmektedir?

- Sınav ücretine yapılan yüzde 25 zammın gerekçesi nedir?

- 28 Temmuz 2019’da yapılacak KPSS’ye kaç kişi başvurmuştur?

‘NE KADAR GELİR ELDE EDİLDİ?’

- Kullanılan testlerin hazırlanması, soru kitapçıklarının basılması, paketlenmesi, nakliyesi gibi kalemler çıkarıldığında sınavdan ne kadar gelir elde edilmiştir?

- Her biri ayrı ayrı belirtilmek üzere 2019 yılında YKS, KPSS, TUS, YDS, ALES, DGS, TYT, AYT ve YDT ve Kurum Sınavları ile e-sınavlar için adaylardan alınan ücretlerin toplamı nedir?

‘VİCDANINIZ SIZLAMIYOR MU?’

- Bakanlığınızın, sınav ücretlerinin düşürülmesine yönelik bir çalışması var mıdır/olacak mıdır?

- İşsiz olan gençlerden bu paraları ödemelerini istemek vicdanınızı sızlatmamakta mıdır?