Köylüler 'usulsüz taş ocağı'na karşı ÇED toplantısında: Sorulara yanıt vermeden kimse inşaata başlayamaz

Samsun’un Kavak İlçesi Bekdemir Köyü’nde yapılması planlanan taş ocağının ÇED toplantısı köylüler tarafından protesto edildi.03-11-2020 23:40

Tugay Candan

AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Kavak ilçesinin Bekdemir Köyü’ne yapılması planlanan taş ocağı ve mıcır tesisi projesine köylülerin tepkisi sürüyor. Kaçak olarak yürütülen taş ocağı çalışmalarına karşı çıkan yurttaşlar bugün Bekdemir köyünde gerçekleştirilen ÇED toplantısında söz alarak bir kez daha tepkilerini dile getirdi.

Toplantıda, sorularına cevap verilmeden kimsenin inşaata devam edemeyeceğini kesin bir kararlılıkla belirten bölge halkı halen yanıtsız kalan sorulara cevap bekliyor.

Bölgede daha önce Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu hazırlanmadan köye gelen belediyenin iş makineleri, usulsüz biçimde çalışmalara başlamış ve ağaçları keserek, meralar ile köylülerin tapulu arazilerine zarar vermişti.
Köylüler ise tapulu arazilerinde kendilerinden habersiz çalışma başlatıldığı için belediye hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.