Köye dönene 300 koyun

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba: Şehirde temizlik yapacağına köyünde hayvancılıkla uğraş.06-02-2018 08:03

Köyden kente göçü önlemek için yürürlüğe konulan “teşviklere” bir yenisi daha eklendi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, köyüne geri dönen çiftçi ailelere 300 damızlık koyun, koyunlara bakanlara ise asgari ücret üzerinden maaş verileceğini öne sürdü.

'KENDİ İŞİNİN PATRONU OL' PROJESİYMİŞ

“Köyden şehre gitme. Hem maaşını al hem kendi işinin patronu ol” adlı projeyle ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Fakıbaba, söz konusu projeyle köyden şehre gidişi önlemeyi ve köye geri dönüş sağlamayı amaçladıklarını savundu.

300 KOYUN + ASGARİ ÜCRET

Hürriyet’te yer alan habere göre Fakıbaba, şu ifadeleri kullandı: “Her bir aileye 300 tane damızlık koyun vereceğiz. 300 damızlık koyunu alan ayrıca asgari ücret alacak. Sigortasını da yapacağız. Yem, ilaç, veteriner eksiği varsa onu karşılayacağız. Sadece köyde arazi tapusunu ipotek olarak alacağız. 300 koyun 300 yavru verecek. Bu yavruların tamamı da işletmemizin sahibine ait olacak. Geri ödeme 300 tane doğacak yavru ile başlayacak. Bu yavrular bir kaç ay sonra her biri 700-800 liraya satılabilir. Bir senede 210 bin lira eder. Müthiş bir para.”

'HASTANEDE TEMİZLİK YAPACAĞINA KÖYDE HAYVANCILIKLA UĞRAŞ’

“İsterse bu yavruları bize satabilir, borcundan düşülür. Şehirde hastanede temizlik yapacağına asgari ücretle, köyünde hayvanıyla uğraşacak. Hem maaşı al hem kendi işinin patronu ol diyoruz. Bu istihdamı da artıracak.”