KOÜ'de skandal bitmiyor: Olmayan program üzerinden harç soygunu!

Kocaeli Üniversitesi’nde (KOÜ) harç skandalları devam ediyor.22-12-2017 01:49

Tugay Candan - tugaycandan@ilerihaber.org - @TugayCandan1312

KOÜ’de Jeoloji Mühendisliği bölümü ikincil öğretim (İÖ) programının sene başında kapatılmasına rağmen, öğrencilerden alınan harcın geri iade edilmediği ve öğrencilerden bahar yarıyılı için de harç istendiği ortaya çıktı.

Kapatılan İÖ programındaki 30 kadar öğrenciye, dönem başında örgün öğretim statüsüne geçtiklerinin söylendiği ve öğrencilerden harç iadesi için hesap numarası istendiği belirtilirken, harcın geri ödenmemesi üzerine itiraz eden öğrencilere ise harcın geri ödenmeyeceği ve bahar yarıyılı için de harç ödeyecekleri cevabı verildi.

‘HARÇLARI ÇALIŞARAK ÖDÜYORUZ’

Mağdur öğrencilerden biri, İleri Haber’e konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Bizim bölümümüzde İÖ kapandı. 2017 bahar yarıyılının sonu itibariyle ders yok. Ve bizden alınan harçlar da ek ders ücreti olarak geçiyor. Daha önce Jeofizik bölümünde bu tür bir şey yaşandı ve harçlar geri ödendi. Bir kaç gün öncesine kadar bize de aynı işlem yapılacaktı. Bizden hesap numarası istediler. Dilekçe ile onu bile yaptık ama sonra iş değişti. ‘Geri ödeme olmayacak’ denildi. Bunun üzerine birde ‘Bahar döneminde de harç ödenecek’ denildi.

Yok yere harç alınıyor ve bu belimizi büken bir meblağ. İşin kötüsü bu meblağın nereye gittiği belli değil ve bize öğrenci işleri tarafından haksızmışız gibi davranılıyor. Bizler sadece öğrenciyiz, büyük kısmımız bu parayı çalışarak ödüyor.”

İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

Bu arada mağdur öğrenciler tarafından internet üzerinde bir imza kampanyası başlatıldı. Kampanyada, “KOÜ Jeoloji Mühendisliği öğrencileri olarak harç ücretlerimizi geri istiyoruz ve ikinci dönem almadığımız akşam derslerine harç ödemek istemiyoruz.” ifadelerine yer verildi.

İLK SKANDAL DEĞİL

KOÜ’de sene başında da üniversitenin seçmeli dersleri, "elektronik seçmeli ders" statüsüne sokulmuş ve bu dersleri seçen öğrencilerden fahiş miktarda harç ücreti istenmişti.