KOÜ öğrencilerinden tepki: Para kaynağı değil, ülkenin aydınlık geleceğiyiz!

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) öğrencileri yeni dönemde Elektronik Seçmeli Derslerden (ESD) ücret alınmasına tepki gösterdi. KOÜ FKF tarafından yapılan açıklamada, "Üniversite gençliğini para kaynağı olarak görenler bilmelidir: Para kaynağı değil, ülkenin aydınlık geleceğiyiz!" denildi.08-09-2017 21:10
İleri Haber

KOÜ tarafından geçtiğimiz günlerde alınan karar göre , üniversite seçmeli dersler kategorisinde yer alan ESD’nin bundan böyle uzaktan öğretim kapsamında değerlendirileceği ve öğrencilerin bu dersleri seçtiği takdirde, harç ödeyeceği belirtildi. Üniversite senatosu tarafından 22.06.2017 senato toplantısında alınan bu karar, öğrencilere ders seçiminin başladığı gün duyuruldu.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ TEPKİLİ

Fikir Kulüpleri Federasyonu üyesi öğrenciler alınan karara tepki gösterdi. FKF tarafından yapılan açıklamada "Son ESD meselesiyle sınırlı olmayan, neredeyse bir alışkanlık haline gelmiş bu duruma kimsenin tahammülü kalmamıştır. Zar zor geçinen, ağır vergiler ve pahalılaşan hayat koşullarıyla mücadele eden emekçi halkın çocukları, her dönem daha fazla soyulmak istenmekte; bilim ve aydınlanmanın kalesi olan üniversite kurumu ise büsbütün bir ticarethane haline getirilmektedir" denildi.

Fikir Kulüpleri Federasyonu Kocaeli Üniversitesi tarafından yapılan açıklamanın tam metni ise şu şekilde;

ÜNİVERSİTE GENÇLİĞİNİ PARA KAYNAĞI OLARAK GÖRENLER BİLMELİDİR: PARA KAYNAĞI DEĞİL, ÜLKENİN AYDINLIK GELECEĞİYİZ!

Kocaeli Üniversitesi öğrencileri, elektronik seçmeli derslerin(ESD) ücretli hale getirilmesiyle, artık süreklilik kazanmış olan ekonomik saldırıların bir kez daha hedefi olmuştur. Son ESD meselesiyle sınırlı olmayan, neredeyse bir alışkanlık haline gelmiş bu duruma kimsenin tahammülü kalmamıştır. Zar zor geçinen, ağır vergiler ve pahalılaşan hayat koşullarıyla mücadele eden emekçi halkın çocukları, her dönem daha fazla soyulmak istenmekte; bilim ve aydınlanmanın kalesi olan üniversite kurumu ise büsbütün bir ticarethane haline getirilmektedir.

Çoğu, kıt kanaat geçinen aileler tarafından okutulan; bir kısmı ise okuyabilmek için inşaatlarda ve diğer ağır iş kollarında üç kuruşa çalışırken yaşamını yitiren Türkiye gençliğinin geleceği, her fırsatta parça parça kemirilmektedir. Devlet üniversitelerinde işçileşen öğrencilerin cebini mütemadiyen dikizleyenler, öğrenciyi “makine” olarak görenler, ülkenin geleceğini “paraya” çevirme derdindedir.

Üniversitenin maliyesini hiçbir şekilde öğrencilerle paylaşmayan bu “eğitim kurumunda”, iktisat alanında okuyan gençlere son kullanma tarihi geçmiş ekonomik reform paketleri ezberletilirken; köylü kurnazı senato da öğrencilerin cebine göz dikmiş durumdadır. Kimi zaman bütünleme sınavlarını kaldırma girişimleriyle Yaz okuluna mecbur bırakarak dolaylı, kimi zaman da harç zammı ve dersleri ücretlendirme yoluyla açıktan denenen şeyin ne anlama geldiği ise açıktır. Hırsızlık, memlekette yukarıdan aşağı örgütlü bir kimlik kazanmıştır. Adlı adınca öğrencinin kanını kurutana kadar içen insan kılığındaki vampirler sözde, üniversite yönetmektedirler.

Bizler, bu ülkenin emekçi halklarının evlatlarıyız. 
Bizler, bu ülkenin aydınlık geleceğiyiz. 
Bizler, yaşanan bu soygun ve fütursuzluğa izin vermeyeceğiz!

Hesapsızca verilecek tek bir kuruş yoktur. Senatonun bu eylemleri yüzünden üniversite kurumu daha önce hiç olmadığı kadar aşağılanmaktadır. Senato ESD kararından ve benzeri politikalarından vazgeçmelidir.

Dosta düşmana ilan ediyoruz. Uyarımız senatoya, çağrımız Kocaeli Üniversitesi'ndeki ilerici gençliğe, öğrenci kulüplerine ve topluluklarınadır; Temel yurttaşlık hakkımız olan eğitim, para da dahil hiçbir güç tarafından sınırlandırılamaz. Aksi takdirde gençliğin, alternatif üniversiteyi yaratabileceğinden hiç kimsenin şüphesi olmasın.

Fikir Kulüpleri Federasyonu - Kocaeli Üniversitesi