Koronavirüsün PCR testlerinde gizlenebilecek yeni mutasyonu keşfedildi

Bilim insanları, mutasyonlu virüsün, Covid-19 RNA'sına özgü genetik sekansları arayan PCR testlerinden gizlenebileceği uyarısı yaptı.19-02-2021 08:02

Bilim insanları yeni tip koronavirüsün (Covid-19) daha önce görülmemiş, ''benzersiz'' bir mutasyonunun Finlandiya'da ortaya çıktığını duyurdu. Finlandiyalı bilim insanları, benzersiz yapıdaki virüsün, boğaz ve burun sürüntülerinde Covid-19 RNA'sına özgü genetik sekansları arayan PCR testlerinden gizlenebileceği uyarısı yaptı.

Helsinki'deki Vita Laboratuvarları'na göre 'Fin-796H' adı verilen mutant virüs, daha önce İngiltere'de ve Güney Afrika'da görülen mutasyonlarla bazı özellikleri paylaşıyor fakat tamamıyla yeni bir genetik kombinasyona sahip.

Henüz daha bulaşıcı veya bağışıklığa daha dirençli olup olmadığı bilinmeyen yeni mutasyonun, Covid-19 vaka sayısının görece düşük olduğu Finlandiya'ya yurt dışından geldiği sanılıyor.

Finlandiya'da bugüne kadar İngiltere'de ortaya çıkan Covid-19 mutasyonu 422 vakada, Güney Afrika mutasyonu 22 vakada, Brezilya mutasyonu ise 1 vakada görüldü. Ülkede toplam 52 bin 209 vaka görülürken, virüs nedeniyle 725 kişi hayatını kaybetti.