'Koronavirüse yakalanan veya karantinaya alınan aile hekimlerinin maaşlarında kesinti yapılıyor'

Aile Hekimleri Federasyonu Başkanı Sezen, koronavirüse yakalanan veya karantinaya alınan aile hekimlerinin maaşlarında kesinti yapıldığını açıkladı.30-03-2020 07:59

Aile Hekimleri Federasyonu (AHEF) Başkanı Dr. Özlem Sezen, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanan ya da şüphe nedeniyle 14 gün karantinaya alınan aile hekimlerinin maaşlarının çalışamadıkları gün oranında kesildiğini bildirdi.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, Sezen, “Hekimler olarak hayatımızı ortaya atıp görev yaparken virüse yakalandık diye adeta cezalandırır gibi paramızın kesilmesi onurumuzu kırıyor” dedi. AHEF Başkanı Dr. Sezen, aile hekimleri ile aile sağlığı çalışanlarına diğer sağlık personeli gibi aylık maaş ödenmediğini, onun yerine aylık çalışılan gün sayısı, kayıtlı nüfus sayısı, gebe sayısı, bebek sayısı gibi faktörlere göre katsayılarla hesaplanan hak ediş ödemesi yapıldığını söyledi.

Sezen, hak ediş şeklinde ödeme yapılması nedeniyle ciddi mağduriyet yaşadıklarını, salgın sürecinde ise mağduriyetin en üst seviyeye çıktığını söyledi.

'YERLERİNE ÇALIŞACAK BİRİLERİNİ BULMALARI İSTENİYOR'

Birçok aile hekiminin hastalık sebebiyle normal mesaisini yapamadığını anlatan Sezen, “Böylesine bir dönemde bile yerlerine çalışacak hekim ya da aile sağlığı elemanı bulmaları isteniyor. Bulamazlarsa çalışamadıkları gün kadar kesiliyor” dedi.