'Koronavirüs sürecinde 86 milyon çocuk yoksulluğa itildi'

UNICEF ve Save the Children'ın araştırmasına göre, yeni tip koronavirüs pandemisi sürecinde 86 milyon çocuk daha yoksulluğa itildi.29-05-2020 00:19

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve Save the Children yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisi sürecinde çocuklara ilişkin yaptığı araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre 86 milyon çocuk daha yoksulluğa itildi.

Araştırmada salgın döneminde yoksulluk içinde yaşayan çocukların sayısının yüzde 15 oranında arttığı belirtildi.

DW Türkçe'de yer alan habere göre, yoksulluk içinde büyüyen çocukların üçte ikisi Afrika’nın Sahara Altı ve Güney Asya ülkelerinde yaşıyor.

YOKSULLUK ARTIŞI EN ÇOK AVRUPA VE ORTA ASYA'DA

Araştırmanın sonuçlarına göre yoksul çocuk sayısında Avrupa ve Orta Asya ülkelerinde yüzde 44’e varan artış kaydedildi.

UNICEF İcra Direktörü Henrietta Fore, pandeminin “Eşi benzeri olmayan ekonomik ve sosyal bir krize yol açtığını ve dünya çapında birçok ailenin geçimini gasp ettiğini” söyledi.

Fore ailelerin içine düştüğü mali darlığın, yıllardır çocuk yoksulluğuna karşı verilen mücadelenin kazanımlarını ortadan kaldırdığını ifade etti.

Fore, ayrıca hükümetlere çocuk yoksulluğundaki artışa karşı kararlı bir biçimde mücadele etme çağrısı yaptı.

Yıl sonuna kadar düşük ve orta düzeyde gelire sahip ülkelerde ulusal yoksulluk sınırının altında yaşayan çocukların sayısının 672 milyona yükseleceği tahmin ediliyor.